Erdoğan cami için yer istedi, Maduro verdi

Erdoğan cami için yer istedi, Maduro verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela'da Devlet Başkanı Maduro ile görüştü. Erdoğan "Caracas'ta bir cami inşaatı için yer talebinde bulundum, Maduro da bunu uygun buldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, “Caracas’ta bir cami inşaatı için yer talebinde bulundum, kendisi de bunu uygun buldu” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin Türkiye’nin Latin Amerika açılımı politikasıyla ilgili önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Türkiye ile Venezuela arasındaki beşeri ve ticari münasebetlerin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi. Maduro ise Türkiye ve Venezuela arasındaki ekonomik ilişkilere değinip “Türkiye bizim yol arkadaşımız oldu” dedi.

Basın toplantısından satırbaşları şöyle:

EKONOMİLERİMİZ BİRBİRİYLE YARIŞMIYOR, BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR: Bugünkü ziyaretimle yeni bir safhaya geçtiğimize inanıyorum. İmzalanan anlaşmalarla inşallah ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha sağlam temellere oturtacağız. Venezuela ile ilişkilerimizi her alanda daha ileriye taşımaya kararlıyız. Ticari ve ekonomik faaliyetlerimiz büyük bir gelişme gösteriyor.  2017’de 154 milyon dolar olan ticari hacmimiz 2018’de 1 milyar doları aşmış vaziyette. Ekonomilerimiz birbiriyle yarışmıyor, tam tersine birbirini tamamlıyor. Türkiye ile Venezuela arasındaki beşeri ve ticari münasebetlerin daha da güçleneceğine inanıyorum.

BİZE YA DİKTATÖR YA DA SULTAN DERLER, ÇOK ORTAK YANIMIZ VAR GÖRÜYORSUNUZ: Venezuela bugün Filistin davasının en güçlü destekçileri arasındadır. Venezuela’nın bu asil tavrının, belli ülkeleri, işgal ve sömürüden beslenen kesimleri rahatsız ettiğini biliyorum. Maduro’nun canına kast etmelerinin sebeplerinden biri de budur. Demokrasiye inanmış bir insan olarak halkların iradesinin üzerinde bir irade görmüyorum. Ama bize maalesef batıda diktatör ya da sultan derler. Çok ortak yanımız var görüyorsunuz. Bizi halkımız iş başına getirdi. Başkaları iş başına getirmedi. Sayın Maduro’ya suikast düzenlendi. Biz 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık. Halkın iradesi ile işbaşına gelen dostum Maduro’yu alkışlamaktır bana düşen. Kendisine yapılan suikast girişimini lanetliyorum. Bu büyük bir alçaklıktır.

MADURO: İNŞAAT KONUSUNDA MUCİZE YARATACAĞIZ, KENDİMİZİ ANKARA’DA HİSSEDECEĞİZ

Venezuela Devlet Başkanı Maduro da, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden memnuniyetini ifade ederek, “Türkiye’ye bir çok kez geldim. Türk insanlarına sizinle sevgilerimi gönderiyorum. Emin olun asıl bundan sonrası önemli. 2019-2020 bizim için çok önemli. Sayın Erdoğan ile 2030’a kadar ilişkilerimizi konuştuk. İki ülke olarak bundan sonra tarih yazacağız. Venezuela Türk yatırımları konusunda her sektör için açıktır. Petrol, altın gibi alanlar da buna dahildir. Türkiye’nin desteğiyle site ve uydu kentler yapılacak. İnşaat konusunda mucize yaratacağız. Kendimizi Ankara’da gibi hissedeceğiz. Türkiye bizim yol arkadaşımız oldu” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.