1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Afrin'de yakında şehir kuşatmasına geçilecek
Erdoğan: Afrin'de yakında şehir kuşatmasına geçilecek

Erdoğan: Afrin'de yakında şehir kuşatmasına geçilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin harekatına ilişkin, "Yakında şehir kuşatmasına geçilecek" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmanın büyük bölümünü Afrin harekatına ayırdı. Suriye’de adım atılan her yerin güvenli kalmasının çok önemli olduğunu belirten Erdoğan “Sahada belirli hazırlıkların yapılması zaman alıyor. Önümüzdeki günlerde Afrin şehir merkezinin kuşatmasına geçilecektir” dedi.

Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

AFRİN’E GELEN YARDIMLARIN ÖNÜ KESİLECEK: 32. gününe giren Zeytin Dalı Harekatı’nda 1715 teröristi etkisiz hale getirdik, 32 de şehidimiz var. Yavaş ilerliyor görülebilir ama biz oraya önümüze geleni yakıp yıkmak için gitmedik. Adım attığımız her yerin güvenli olarak kalması bizim için çok önemli. Sahada belirli hazırlıkların da yapılması zaman alıyor. Önümüzdeki günlerde Afrin şehir merkezinin kuşatmasına geçilecektir. Böylece hem şehre ve bölgeye dışarıdan gelen yardımların önü kesilecek.

ALINLARIN ORTASINA ÇİZECEĞİZ: Türkiye’nin ve Türk milletinin kırmızı çizgilerini yok sayanlara gerekiyorsa alınlarının ortasına bu çizgileri göstermek boynumuzun borcudur. Birileri Osmanlı tokadının ne olduğunu soruyormuş. Bu soruyu soranlar, batılı tarihçilerin yazdıkları kitapları okusunlar. Dedelerinden veya onların babalarından savaşanlar varsa onlara sorsunlar. Daha da merak ediyorlarsa buyursunlar Afrin’e gelsinler. Bu tokadın hak edenden başkasına atılmadığını da soruşturup öğrensinler.

İDLİB’DE DE MÜNBİÇ’TE DE AYNISI OLACAK: Türkiye askeri operasyonları daima en son ihtimal olarak görmüştür. Yıllarca Suriye’deki terör örgütlerinden yönelen tehditlerin önlenmesini bekledik. Baktık ki, bu tehditler azalacağı yerde artıyor ve sınırlarımızı aşıp bize zarar veriyordu. Artık harekete geçmekten başka çare görmedik. Fırat Kalkanı harekatından sonra orası huzur ve güven ikliminin hakim olduğu yer haline geldi. Afrin’de de aynısı olacaktır. İdlib’de de Münbiç’te de aynısı olacaktır.

DİYALOG YOLUNU KAPATMAYI ASLA DÜŞÜNMÜYORUZ: Sahadaki varlığımızı etkin bir şekilde sürdürürken diplomasinin imkânlarını da ihmal etmiyoruz. Verilen sözler geçmişte tutulmamış olsa da muhataplarımızla diyaloğu kesmemeye özen gösterdik. Silah teslimatlarını belgelediğimiz halde pişkinlikle iddialarını sürdürmekten elbette üzüntü duyuyoruz. Biz bütün video kayıtlarıyla beraber tespitleri tek tek gösterdik. Bunlar batıdan geldi. Bunlar Suriyeli değil. Bunlar işte sizin askerleriniz, sizin bayrağınız. Hâlâ yok diyorsunuz. Sizin tanklarınız, sizin toplarınız. Bunlar buraya zembille inmedi. Buraya 5 bin TIR’la taşındı, 2 bin kargo uçakla geldi. Kime karşı kullanılıyor önemli olan bu.

STRATEJİK ORTAĞIZ, SİZİ DE UYARIYORUZ, ÖFKELİYİZ: Biz bunları görüyoruz, onun için de madem ki stratejik ortağız, sizi de uyarıyoruz. Üç beş gün içinde çözeceğiz dedikleri halde hala aynı işleri yaptıklarını görmekten dolayı öfkeliyiz. Diyalog yollarını kapatmayı da asla düşünmüyoruz. Bu görüşmeler önümüzdeki dönemde de sürecektir. Sahadaki operasyonları da kesintisiz devam ettireceğiz. Suriye meselesinin tüm taraflarıyla kesintisiz iletişim halinde olmaya çalışıyoruz. Dün Putin ve Ruhani ile telefon görüşmem oldu. Sahadaki varlığımızla sözümüzün gücünü birleştirerek en doğrusunu başarmanın çabası içindeyiz. Türkiye çok yönlü bir politika izlemek mecburiyetindedir. Biz güneyimizdeki komşularımızla hala yakın ilişkilere ve bunu gerektirdiği sorumluluklara sahibiz.

YARIN SAKLANACAK YER ARAMAYIN: Dün faşizm ve komünizm gibi ideolojilerle sınanan dünya bugün terörizm imtihanındadır. Dünya bu imtihanı başarıyla veremiyor. Terör örgütünün adını eğip bükerek açıkça itiraf ettikleri gibi gerçekleri gizlediklerini sananlar sadece kendilerini kandırıyor. Cesaretlendirilen bu terör örgütleri faaliyetlerini başka yerlere doğru genişlettiklerinde işin rengi değişecektir. Terör örgütlerinin saldırılarına muhatap olduklarında sırça sarayda oturduklarını çok çabuk anlayacaklardır. Kimi ülkelerin gerçek tehdidin farkına varamayıp meseleyi yine yabancı, İslam düşmanlığı gibi sığ korkulara bağlamasıdır. Biz müttefiklerimizi, dostlarımızı tüm ülkeleri bu büyük tehdit konusunda uyarıyoruz. Terörizme kucak açmayın ki yarın kendinize korku içinde saklanacak yer aramak zorunda kalmayın.

YAKINDA ÇALIŞACAK ELEMAN BULMA SORUNU YAŞANACAK:Stratejik olarak belirlediğimiz sektörlerde çok ciddi desteklerle işveren ve çalışanların önünü açıyoruz. İmalat ve bilişim sektörlerinde sigorta ve prim desteklerini tutarı 2 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor. İstihdamın tabanını genişletebilmek için teşviklerde kadınlara ve gençlere öncelik veriyoruz. Yakında ülkemizde işsizlik değil çalışacak eleman bulma sorunu yaşanmaya başlayacaktır. İstihdamın merkezinde özel sektör yer alıyor, devlet teşvik eden konumunda. Özel sektör istihdam imkanını artırmak için ekonomi yönetiminden adalete, enerjiye kadar ilgili tüm bakanlıklarımız da reform programları üzerinde çalışıyor. İş yapmak, ticaret yapmak, üretmek isteyenleri kapı kapı dalıştırarak bezdiren tüm işlemleri tek çatı altında toplamaya gayret ediyoruz. Girişimci ber yere müracaat yapacak. Böylece işadamlarının daha işin başında 40 kapı dolaşmasına yol açan süreleri azaltıyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.