1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: 15 Temmuz gecesi, bu millete zincir vurmayı tekrar denediler
Erdoğan: 15 Temmuz gecesi, bu millete zincir vurmayı tekrar denediler

Erdoğan: 15 Temmuz gecesi, bu millete zincir vurmayı tekrar denediler

Ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk milleti, ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle ulusa sesleniş konuşması yaptı.

“Bu müstesna günde bir yandan milletimizin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin hüznünü birlikte yaşıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın yardımı ve milletimizin cesaretiyle başarısızlığa uğrattığımız darbe girişimi sırasında hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit olan 251 insanımıza mevladan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Her kesimden insanın darbe girişimine karşı çıktığını belirten Erdoğan, “Herkesimden vatandaşımızla, askerimizle, polisimizle darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 kardeşimizin tamamının ismi tarihimize ve kalbimize silinmemek üzere kazınmıştır. Kahramanca verdikleri mücadelede gazilik unvanıyla şereflenen kardeşlerime rabbimden sağlık ve afiyet temenni ediyorum. O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara, saldırganların yöneldiği her yere akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

BU MÜCADELEYE KATILANLAR ASLA UNUTULMAYACAK: Hayatının baharındaki körpe fidanlardan bastonuna yaslanarak adeta uçarcasına hainlerin üzerine yürüyen ak sakallı büyüklerimize kadar bu mücadeleye katılan insanlarımızın hiçbiri asla unutulmayacaktır. Ankara’da Külliye, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişine yaptığımız anıtlar, bu vefanın birer sembolüdür. Aynı şekilde ülkemizin dört bir yanından 15 Temmuz’u hatırlamak ve hatırlatmak için meydanlara, caddelere, mahallelere, pek çok esere konulan isimler de bu anlayışın yansımalarıdır.

15 TEMMUZ’U ANLAMAK İÇİN İSTANBUL’UN FETHİ’Nİ ANLAMAK GEREKİR: Çünkü milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destan, öyle sıradan darbe teşebbüsü ve onu bastırma hikayesi değildir. 15 Temmuz’u anlamak için bu topraklarda bin yıllık mücadelemize bakmak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için Malazgirt’ten beri vatanımızın her karış toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu bilmek gerekir. 15 Temmuz’da anlamak için Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması vesilesiyle bir kez daha hayırla yad ettiğimiz İstanbul’un Fethi’nin manasına vakıf olmak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için Çanakkale’den Kut’ül Amare’ye İstiklal Harbimizden Kıbrıs çıkarmasına terörle mücadelemize kadar yaşadığımız nice badireleri gözlerimizin önünden geçirmemiz gerekir.

İSTİKLAL ATEŞİNİN YENİDEN HARLANABİLECEĞİ ANLAŞILDI: Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her kesimden, her meşrepten insanıyla Türk milleti, ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bin yıldır süregeldiği gibi bugün de yerin üstündeki yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye’nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir. Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır. İstiklal şairimiz Akif’in dediği gibi “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım”. 15 Temmuz gecesi, hürriyet aşığı bu millete zincir vurmayı tekrar denediler ve hamdolsun başaramadılar. Ezanımızı susturmak, bayrağımızı indirmek, milli iradeyi ayaklar alına almak isteyen hainleri şanlı bir direnişle hüsrana uğrattık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.