Erdem Başçı'dan kritik açıklamalar

Erdem Başçı'dan kritik açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Konya'da Ticaret Odası'nda Para Politikaları konulu sunum yapıyor.

Sunumda Başçı'nın faiz indirimine yönelik mesajlar dikkatle takip edilecek. Dolar IŞİD'in Musul'a girip Türk Konsolosluk görevililerini rehin almasının ardından 2.08 TL'lerden bugün 2.14 TL'ye kadar çıktı. Bu konjönktürde Başçı'nın vereceği mesajlar da önemli olacak.

İşte Başçı'nın konuşmasından satır başları...

Türkiye yüzde 4 büyürse gerçekten başarı elde etmiş olur diyebiliriz.. İhracatın büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediği gözlenmleniyor. Yeni ihracat talwebi özellikle AB ülkelerinden gelmektedir. İhracat büyümeye olumlu katkı yapmaya devam edecek.

Türkiye'de tasarruf oranları düşük. Tasarruf oranının düşük olması cari açığın yüksek olmasına sebep oluyor.

Döviz kuru gelişmeleri enflasyon artışında önemli bir rol oynamıştır.

Finansal eğitim yoluyla aşırı borçlanmanın önüne geçilmesi iyasa faiz oranının düşmesine yol açabilecektir.

İlk tartışmamız gereken şey "değirmenin suyu nereden gelecek" sorusu. Bunu tartıştıktan sonra para politikasının nasıl olması gerektiğine karar verebiliriz.

Aşırı tüketim yapan ülkelerden büyüme oranları düşük.

Buradan çıkaracağımız ders mümkünse tüketerek değil üreterek büyüyelim. Yakın zamanda üretimle büyümeyi başardık. Bankaların üretime yönelik kredi vermesi ama tüketime yönelik kredilerde dikkatli davranması iyi bir kombinasyon.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.