EMO, Ulaştırma Bakanı'nı istifaya çağırdı

EMO, Ulaştırma Bakanı'nı istifaya çağırdı

Elektrik Mühendisleri Odası, Ankara'daki tren kazasına dair hazırladığı rapora ait ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı. Oda, açıklamasında Ulaştırma Bakanı Cahit Turan ile TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın'ın istifasını talep etti.

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği 86 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu yazılı açıklama yayınlayarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın istifasını talep etti.

‘EN ÖNEMLİ NEDEN SİNYALİZASYON EKSİKLİĞİ’

Kazanın ardından hazırlanmaya başlanan teknik rapora ait ilk bulguların paylaşıldığı açıklamada, “Bu faciaya yol açan en önemli neden söz konusu hattaki sinyalizasyon eksikliğidir” denildi.

EMO yaptığı incelemelerin ardından kazanın meydana geliş şeklini, “YHT seferini yapan trenin daha önceden makas değiştirip diğer hatta geçmesi gerekirken yanlış hatta seyir halinde olduğu, kılavuz trenin görevini tamamlayıp depoya giderken karşılaştıkları ve böylece her iki trenin çarpıştığı açıkça görülmektedir” sözleriyle özetlerken tespitlerini şu başlıklar altında sıraladı:

SİNYALİZASYON TAMAMLANMADAN ULAŞIMA AÇILMASI FACİAYA DAVETİYE ÇIKARDI: Bu faciaya yol açan en önemli neden söz konusu hattaki sinyalizasyon eksikliğidir. Heyetimizin ilk incelemelerine göre kazanın yaşandığı yerin modern raylı ulaşım sistemlerinin en temel bileşeni olan sinyalizasyon sisteminin tamamlanmadan ulaşıma açılması bu faciaya davetiye çıkarmıştır. Makinistlerin ve kontrolle görevli personelin haberleşmelerinin telsiz/telefonla yapılması, raylı ulaşımda insan hatasına açık alanlar yaratmıştır.

EKSİKLİK GİDERİLMEDEN HATTIN AÇILMASI NEDENİYLE TEHLİKE DEVAM EDİYOR: Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası`nın verilerine göre şu an Türkiye`deki 12 bin 534 kilometrelik hattın sadece 5 bin 534 kilometresi sinyalizasyonludur. Geri kalan bölümdeki trafik, merkezden telsiz/telefonla idare edilmektedir. Demiryollarında güvenli ulaşımın sağlanabilmesi için sinyalizasyonun acilen tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca kazanın yaşandığı hatta enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından tren seferleri yeniden başlatılmıştır. Sinyalizasyon eksiği giderilmeden hattın açılması nedeniyle tehlike devam etmektedir.

SAYIŞTAY RAPORU DA ZAFİYETİ ORTAYA KOYUYOR: Sayıştay`ın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2017 yılı denetleme raporu da demiryollarında yaşanan zafiyeti açıkça ortaya koymaktadır. Rapora göre Kars-Tiflis Demiryolu`nda maliyetin 2.8 katı fazla ödeme yapılmış, buna rağmen projede belirtilen imalatların önemli bir kısmı sözleşme bedeli doldurulduğu için tamamlanamamış, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon imalatları ise sözleşmeye dahil olmasına rağmen hiç yapılmamıştır. Tüm bu eksikliklere karşın Kars-Tiflis Demiryolu hattı ticarete açılmıştır.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİ AZALTILDI: AKP’nin 16 yıllık iktidarı boyunca özellikle de seçim dönemlerinde “büyük” projelerini apar topar işletmeye aldığı, bilimi ve tekniği göz ardı ettiği görülmektedir. Kamunun kaynaklarını sorumsuzca ve ederinin üstünde bedellerle ihale eden siyasal iktidar bilimi ve tekniği hiçe sayarak, seçim şovlarıyla süslediği projeleri işletmeye almış ve yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atmıştır. Bu da yetmezmiş gibi yurttaşlarımızın gündelik yaşamlarını direkt ilgilendiren yatırımlarda kesintiye gitmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı`nın 2019 yılı bütçesi 7.7 milyar liradan 12.5 milyar liraya çıkarılarak, yatırımcı bakanlıkların bütçesini de 4`e katlamıştır. Bütçede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın bütçesi yüzde 56, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı`nın bütçesi ise yüzde 56.5 oranında azaltılmıştır.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI İSTİFA ETMELİ: AKP iktidarının sicili kabarıktır: Mühendislik hataları ile dolu, kentsel ulaşım ilkelerine aykırı olduğu defalarca bildirilmesine rağmen yerel seçimler öncesi alelacele açılan teleferik ve YHT gibi riski yüksek, mühendislik ve bilimin gereklerinin yerine getirilmesi gereken projelerde, kamunun çıkarlarını değil, rant odaklarının karlarını ve seçimleri kazanmayı hedefleyen yaklaşımlar, yurttaşlarımızın hayatlarını kaybetmesine yol açmaktadır.13 Aralık`ta yaşanan kazanın asıl sorumlusu olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve TCDD Genel Müdürü istifa etmeli, sinyalizasyon başta olmak üzere demiryolu seferlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için gereken altyapı eksiklikleri acilen tamamlanmalıdır. (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.