1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ekrem İmamoğlu: Erdoğan bilir, milletin iradesi önünde durulmaz
Ekrem İmamoğlu: Erdoğan bilir, milletin iradesi önünde durulmaz

Ekrem İmamoğlu: Erdoğan bilir, milletin iradesi önünde durulmaz

Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt: Dava açılabilir, her şey olur biz de savunmamızı veririz. Bunu en iyi Erdoğan bilir: Milletin iradesinin önünde hiçbir güç duramaz.

A+A-

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece’de katıldığı “Bölgesel İstihdam Ofisi” açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Milletin iradesi önünde durulamayacağını en iyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bildiğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlere ilişkin yaptığı mitingler ve açıklamalara tepki gösteren İmamoğlu, “Ben cumhurbaşkanlığı makamını başka bir yere koyuyorum. Bir devlet omurgası vardır bu değişmemeli. İnsanların ortak ve sığınacağı makamlar olmalı. Bu aşırı siyasallaşmanın bir sonucudur. Belli ki bir yoğun kaybetme endişesi oluşmuş akıllarına ne geliyorsa konuşuyorlar” diye konuştu.

Rakibi Binali Yıldırım’ın Sayıştay raporunu kaynak göstererek, Beylikdüzü Belediyesi’nde 6.5 milyonluk kamu zararı tespit edildiğini belirterek, “İmamoğlu ve arkadaşları yargılanıyor” açıklamasına da yanıt veren İmamoğlu, konu hakkında ifadelerinin alındığını ancak henüz davaya dönüşmediğini söyledi. İmamoğlu, “Çalışanları düşündüğüm için Sayıştay’da sorgulanıyorum. Lüks araçlar, usulsüz tahsisler değil” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun açıklamalarından başlıkları şöyle:

VIZ GELİR TIRIS GİDER DİYEN YILDIRIM’DI: (‘Küçükkaya ile görüşmeniz sizce etik mi?’ sorusu üzerine) Etik mi sorusunu Mahir Ünal’a sorabilirsiniz. Görüşme yapılacağı konusunda karar birliği yapıldı. Ondan sonrasını yönetecek moderatör. Zaten o da kendi açıklamalarını yapıyor. Aradı, geldi, bir talebimiz olup olmadığını sordu. Ben kendime düşen etik davranışı yerine getirdim. Diğer kısımda etik kim davranmadı, Sayın Yıldırım etik davrandı mı, davranmadı mı ben bilemem. O kamuoyunun takdirinde. Ben hiçbir zaman bu işi basite almadım. Olması için en büyük çaba gösteren benim. Aynı zamanda bu işe ‘Vız gelir tırıs gider’ diyen de Sayın Yıldırım. Onun ortaya koyduğu bütün önerileri de kabul ettim. Kaldı ki ben bir kadın olması konusunda önerimi yapmıştım, onu reddetti. Neden reddetti bilmiyorum. Etik davranış konusunda ahlaki davranışları baştan aşağı yazın, kimin buna uygun olmadığını görürsünüz.

İSTANBUL KONUŞULACAKSA 31 MART DA KONUŞULSUN DEDİM: (‘Küçükkaya görüşmenizde 31 Mart’ı konuşmak istediğinizi söylediğinizi ifade etti. Sizin bu ricanızın ardından mı programda bu konular konuşuldu?’) Hayır. Tabii ki Küçükkaya’ya böyle bir talepte bulundum ama ben bunu başta Mahir Ünal ve Engin Altay görüşmeye başladığında ben bu notu verdim. Otelde de bu konu konuşuldu tabii. Sayın Yıldırım İstanbul konuşulursa diye bir sınır çizmişti hatırlarsanız. İstanbul konuşulacaksa 31 Mart da konuşulacak demiştim.

BİR ARKADAŞIMIZ ETİK DEDİ YA… (“31 Mart seçim sonuçlarına en fazla Yunan medyası sevindi” manşetleri) Az önce arkadaşımız etik dedi ya: Siyasi ve ahlak bunlar değerli kavramlar keşke herkes buna uygun hareket edebilse. Keşke sayın Cumhurbaşkanı karar verdiği şekliyle bu sürprize dahil olmasaydı. Ben cumhurbaşkanı makamını başka bir yere koyuyorum. Bir devlet omurgası vardır bu değişmemeli. İnsanların ortak ve sığınacağı makamlar olmalı. Bu aşırı siyasallaşmanın bir sonucudur. Belli ki bir yoğun kaybetme endişesi oluşmuş akıllarına ne geliyorsa konuşuyorlar. Ne geliyorsa ama. Hatta İmamoğlu’ndan sorumlu devlet bakanları. Sakin olsunlar. Bu etik dışı davranışlar 23’üne kadar. 24’ünden sonra her şey değişecek.

CANINIZI SIKMAYIN: (Erdoğan’ın VIP krizi ile ilgili İmamoğlu hakkında söyledikleri) Dava açılabilir, her şey olur biz de savunmamızı veririz. Bunu en iyi Erdoğan bilir: Milletin iradesinin önünde hiçbir güç duramaz. Bizim her hareketimiz hukuk çerçevesindedir. Hiçbir akıl yoktur milletin iradesi karşısında duran. Gerçekten haberleri izlemeyin noktasındayım. Beni de haberler veriyor. Sorun yok. Ama üzülüyorum, arkadaşlarımızın sorduğu sorular, yok biri Yunan diyecek falan, kirli sözler, tehditler, ‘seçilse bile’ falan demeler, hiç canınızı sıkmayın. Gelin bizi meydanlarda izleyin. Onlar neler konuşuyor ben bölgesel istihdam ofisi kuruyorum. Biz hizmet etmek derdindeyiz onlar da ‘aman burayı kaybetmeyelim’ derdinde. Seçime kadar bir programa katılmayacağım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.