Eğitim-Sen'den yönetmelik tepkisi

Eğitim-Sen'den yönetmelik tepkisi

Eğitim -Sen Hakkari Şubesi eğitim yöneticileriyle ilgili yapılacak olan yeni atama ve görevlendirmelerle ilişkin açıklama yaptı.

YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Eğitim-Sen Hakkari Şube eş Başkanı süleyman aşkan tarafından yapılan açıklamada, eğitim yöneticilerinin siyasal referanslarla belirlenmesine karşı oldukları belirtilerek, Türkiye’de siyasi iktidarların yıllardır, eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik görüşleri doğrultusunda düzenlemek ve şekillendirmek istendiğini ifadelerine yer verildi.

İş güvencelernin torba yasalar ellerinden alındığı vurgulayan Aşkan, eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesinde yapılan yasal değişiklikler sonrasında, tamamen siyasi iktidara yakın kişilerden oluşturulması hedeflendiği söyledi. 

Eğitim-Sen’nin kurulduğu günden bugüne eğitim yöneticilerinin yukarıdan atama ile değil, bütün eğitim bileşenlerin katılımını esas alındığı ifade eden aşkan, her okulun kendi yöneticisini kendisinin seçmesini istedikleri belirtilerek, ”Milli Eğitim Bakanlığı ise, eğitim yöneticilerinin siyasi iradenin belirlediği idari makamlar tarafından belirlenerek atanması konusundaki ısrarını inatla sürdürmektedir. Eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesi ile ilgili yönetmelik, 10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte eğitim kurumlarında 4 yılı dolduran bütün yöneticilerin görevleri yerlerine yenilerinin atanması ile birlikte sona erecektir. Yeni yönetici atama yönetmeliği, siyasi iktidar açısından tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma girişimi olarak dikkat çekmektedir. Yıllardır eğitim kurumlarının birer ticari işletme gibi yönetmeye çalışan MEB, eğitim yöneticilerini siyasi iktidar çizgisinde olan kişilerden oluşturarak, dayatmacı politikalarını yukarıdan aşağıya hayata geçirmeye çalışmaktadır”dedi.

Eğitimde 4+4+4 dayatmasının önemli parçalarından birisi olan söz konusu yönetmeliğe karşı mücadele edileceği ifade edilen Aşkan açıklamasında şunları kaydetti:"Eğitim yöneticilerinin seçimle belirlenmesi için mücadelesini sürdürmektedir. Eğitim emekçileri olarak siyasi dayatmalarla değil, demokratik seçimlerle belirlenen eğitim yöneticileri ile çalışmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı geçmişte yapılan ve yüksek yargı duvarına çarpan bu tür dayatmacı uygulamalardan vazgeçmeli, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat gibi doğrudan “torpil” çağrıştıran yöntemler asla kullanılmamalıdır. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne daha önce de belirttiğimiz gibi buradan bir kez daha belirtiyoruz, ilimizde yapılacak olan Eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde, ildeki eğitim sorunlarını daha da derinleştirecek, eğitim kurumlarını kaosa sürükleyecek siyasi referansları değil, liyakat ilkesini temel almalarını istiyoruz. Eğitim Sen olarak, Hakkari ilimizde yapılacak olan yönetici atamalarının, okullarda bütün eğitim bileşenlerinin iradesi ve katılımı ile seçilen eğitim yöneticilerini okullarda görevlendirilmesini talep ediyoruz. Eğitim emekçilerinin uğraması muhtemel her türlü hak gaspına, anti demokratik uygulamalara, taraflı yaklaşımlara karşı mücadele edeceğimizi; AKP’nin referanslarına uymadığı için isminin çizilmesi planlanan tüm eğitim emekçilerinin haklı mücadelelerini her alanda yükselteceğimizi belirtiyoruz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum