Dünyanın en yaşlı erkeği: Siz asıl İspanyol gribini görecektiniz

Dünyanın en yaşlı erkeği: Siz asıl İspanyol gribini görecektiniz

'Dünyanın en yaşlı erkeği' unvanını taşıyan 111 yaşındaki Bob Weighton, korona virüsüyle ilgili endişeli olduğunu ama bugün yaşananların 1918 İspanyol gribiyle kıyaslanacak yanı bulunmadığını söyledi.

İngiltere’nin Alton kasabasında yaşayan ve ‘dünyanın en yaşlı erkeği’ unvanını taşıyan 111 yaşındaki Bob Weighton, özellikle yaşlılar için tehlike arz eden yeni tür korona virüsüyle ilgili herkes gibi endişeli olduğunu belirtti. İki dünya savaşı görmüş olan 1909 doğumlu Bob Weighton, korona virüsü salgını çıktığından beri hijyene daha önem verdiğini, sık sık ellerini yıkadığını ve tırnaklarını fırçaladığını anlattı.

“Koronavirüsle ilgili çok endişeliyim, herkes de endişelenmeli. Kendim için endişelenmeliyim ama yeterince yaşadım, daha çok çocuklarım ve torunlarım için endişeleniyorum” diyen Weighton, Çin’de ölen insan sayısının korkutucu boyutta olduğunu ama Avrupa’daki sayının 1918’deki İspanyol gribi salgınıyla kıyaslanacak boyuta ulaşmadığını dile getirdi. Hiçbir zaman da ulaşmamasını temenni eden asırlık çınar, “Ama koronavirüs ne kadar beterleşebilir, önceden bilemeyiz. Elinden gelenin en iyisi yapmak ve kaygılanmamaktan başka çare yok” dedi.

1. Dünya Savaşı’nda çarpışan İngiliz askerlerinin eve dönerken İspanyol gribi virüsünü de beraberinde getirdiğini, salgın çıktığında kendisinin 9-10 yaşlarında olduğunu anlatan büyük büyükbaba, ‘gelmiş geçmiş en büyük katil’ diye nitelenen ve 1918-20 arasında dünya çapında 100 milyon can aldığı tahmin edilen gribe o dönemde yakalanmadığı için ‘şanslı’ olduğunu dile getirdi.

Üç erkek kardeş ve üç kızkardeş arasında ortanca çocuk olan Weighton, 30 yıl önce geçirdiği mide ameliyatı dışında sağlık sorunu yaşamadığını ve hiç can çekişme noktasına gelmediğini belirtti. Üç çocuğu, 10 torunu ve 25 torun çocuğu olan emekli gemi mühendisi ve eğitmen, eşini 1997’de kaybedene dek onunla birlikte Alton’daki gençlere gönüllü evlilik danışmanlığı da vermiş.

Japonya’da 112 yaşındaki Chitetsu Watanabe’nin geçen ay ölümünün ardından dünyanın en yaşlı erkeği unvanı İngiliz büyük büyükbabaya geçmişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.