1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı
Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı

Dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı

BM, dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkelerini açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Listede ilk üç sırayı İskandinav ülkeleri kapsarken, Türkiye geçen yıla göre beş basamak sıra gerileyerek 74’üncü sırada yer aldı. ABD ise geçen yıl bulunduğu 14’üncü sıradan bu yıl 18’inci sıraya geriledi.

Raporda 156 ülke, ortalama yaşam süresi, sosyal destek ve yolsuzluk gibi unsurlar temel alınarak, halklarının mutluluk düzeylerine göre sıralandırmaya tabi tutuldu. Rapor 2012’den bu yana her yıl yayınlarken, bu yıl ilk kez 117 ülke ayrıca, topraklarındaki göçmenlerin mutluluğu ve refahına göre derecelendirildi.

FİNLANDİYA NORVEÇ’İ GEÇTİ

Listede ilk yayınlandığı yıldan bu yana ilk sıraları hep İskandinav ülkeleri aldı. Bu yıl Finlandiya, geçen yılın birincisi Norveç’i ikinci sıraya itti. Listenin ilk 10 sırası şöyle:

1- Finlandiya

2- Norveç

3- Danimarka

4- İzlanda

5- İsviçre

6- Hollanda

7- Kanada

8- Yeni Zelanda

9- İsveç

10- Avustralya yer aldı.

EN MUTSUZ 10 ÜLKE

Listeye göre dünyanın en mutsuz ülkesiyse Burundi. Enmutsuz 10 ülke sıralaması, en sondan başlayarak şöyle:

1- Burundi

2- Orta Afrika Cumhuriyeti

3- Güney Sudan

4- Tanzanya

5- Yemen

6- Ruanda

7- Suriye

8- Liberya

9- Haiti

10- Malavi

İLK 10’DA GÖÇMENLER DE MUTLU

Raporun eş editörlerinden, British Columbia Üniversitesi’nde ekonomi alanında ordinaryus profesör John Helliwell, listenin en yukarısındaki 10 ülkenin hem genel mutluluk oranı hem de göçmenlerinin mutluluğu bakımından en yüksek notu alan ülkeler olduğuna dikkati çekti. Toplumların mutluluğunun bulaşıcı olduğunu ifade eden Helliwell, “Raporun en çarpıcı bulgusu, bir ülkedeki göçmenler ve o ülkede doğanların mutluluğun arasındaki dikkat çekici uyum. Daha mutlu ülkelere taşınanlar bundan kazançlı çıkarken, daha az mutlu ülkelere gidenler ise kaybediyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE GÖÇMEN MUTLULUĞU SIRALAMASINDA 53’ÜNCÜ SIRADA

Ülkedeki yabancı doğumluların mutluluğuna göre hazırlanan listedeki ilk 10 ülkenin 9’u, genel listedeki ilk 10 ülke arasında da yer alan ülkeler. Sadece, genel listede 10’uncu sırada yer alan Hollanda, göçmenlerin mutluluğu listesinde 11’inci sırada yer bulurken, onun yeriniyse Meksika almış. Türkiye ise bu listede 53’üncü sırada bulunuyor.

Merkezi Kopenhag’da bulunan Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü’nün üst yöneticisi Meik Wiking, listede en üst sırada bulunan 5 kuzey ülkesinin “iyi yaşamlar için iyi koşullar yaratmak adına bir şeyler yapmakta olduğunu” ve yeni gelenlerin de bunu fark ettiğini söyledi.

ÖZGÜRLÜK VE SOSYAL GÜVENLİĞİN BİLEŞİMİ

Rapordaki mutluluk ölçüsünün, kişisel özgürlükler ve sosyal güvenliğin birleşiminden kaynaklandığını, bu unsurların “dünyanın en yüksek vergi oranlarından birine sahip olma”nın ötesine geçtiğini belirten Wiking, “Kısaca söylemek gerekirse, Kuzey ülkeleri zenginliği refaha dönüştürmede iyiler” dedi. Wiking, göçmenlerin mutluluğuyla ilgili bulguların da, “altında yaşadığımız koşulların, hayat kalitesi bakımından büyük önem taşıdığını, mutluluğun sadece bir seçim meselesi olmadığını gösterdiğini” belirtti.

ABD NEDEN GERİLİYOR?

Liste ilk yayınlandığında ABD 11’inci sıradaydı ve hiçbir zaman ilk 10 sıraya çıkamadı. Raporun yazarları, ABD’nin bu yıl 18’inci sıraya gerilemesinin de birden fazla nedeni olduğunu kaydediyor. Raporda, “ABD, karmaşık ve giderek daha kötüleyen bir kamu sağlığı krizinin tam ortasında. Küresel standartlar açısından hepsi dikkat çekici düzeyde olan, obezite salgını, uyuşturucu bağımlılığı ve yüksek ölçekte depresif bozukluk buna dahil” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda ayrıca, ABD’deki “sosyopolitik sistemin”, nispeten yüksek gelir oranına sahip diğer ülkelerle kıyaslandığında gelir eşitsizliğini daha fazla artırdığı ve bunun da mutsuzluğa neden olan ana etkenlerden birini oluşturduğu kaydedildi. Wiking, ABD’de ayrıca “güven, cömertlik ve sosyal destekte” de düşüşün gözlendiğini, bunların ülkelerin mutluluk oranını ölçmede bakılan unsurlar olduğunu söyledi. (Kaynak: Amerika’nın Sesi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.