DTK: Bu ahlaksız savaşa karşı diz çökmeyeceğiz

DTK: Bu ahlaksız savaşa karşı diz çökmeyeceğiz

DTK: "Tek bir Kürt kalsa da diz çökmeyecek felsefesiyle Rojava'da iman, azim ve inançla mücadele ederek kazanan insanlıktan aldığımız inançla yürütülen bu ahlaksız savaşa karşı diz çökmeyeceğiz"

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Cizre'de yaşanan vahşete ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP hükümeti tarafından "Terörle mücadele" adı altında 7 Haziran'dan bu yana çoğu çocuk, yaşlı ve kadın olan 500'e yakın sivilin katledildiğinin ve katledilmeye devam edildiğinin belirtildiği açıklamada, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliama dünyanın sessiz kaldığı belirtildi. 

Açıklamada, "90'lı yılların uygulamalarını aşarak Şark Islahat planının güncelleştirilmesi temelinde bir boyuta varmıştır. İlk etapta Silvan, İdil, Cizre, Sur, Nusaybin alanlarında gündeme konularak tüm Kürt coğrafyasına yaymayı planladığı Devlet ve Hükümet yetkililerinin değerlendirmelerinde açık bir biçimde görülmektedir. Tüm Kürt coğrafyasını ateş altında tutma şehirleri ve yerleşim alanlarını insansızlaştırma, ağır silahlarla Kürt toplumuna karşı bir soykırım politikası izlemektedir" denildi. 

Aylardır Cizre'ye yönelik imha temelinde bir uygulamayı sistemli bir şekilde uygulayarak, hiç bir kural ve kaide tanımayan, savaş kural ve kaidelerini dahi aşan kadın, çocuk, genç ve yaşlı demeden insanları öldürerek, yaralı insanların dahi infaz edildiği ve onlarca insanın yaralı iken katledilmesinin kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, bir taraftan katliam yapılırken diğer taraftan havuz medyası öncülüğünde toplumsal dezenformasyonun devreye sokulmasının katliamın üstünü örtme çabalarının ortaya koyduğu ifade edildi. 

"Tek bir Kürt kalsa da diz çökmeyecek felsefesiyle…"

Açıklamada, "Tek bir Kürt kalmayana dek katliamlarına devam ettirecek olan bu anlayış ve zihniyete karşı tek bir Kürt kalsa da diz çökmeyecek felsefesiyle Rojava'da iman, azim ve inançla mücadele ederek kazanan insanlıktan aldığımız inançla yürütülen bu ahlaksız savaşa karşı diz çökmeyeceğimizi buradan kamuoyu ile paylaşmak isteriz" denildi. 

'7'den 70'e herkes bu katliamı kınamalı'

"Kürt ulusal birliğinin, halkların dayanışma zamanıdır" denilen açıklamada, zulme karşı demokratik eylemsellik sürecine her insanın katkı sunması, her alanda bu katliamlar lanetlenmesi ve insani olarak vicdanen herkes gücü oranında bu sürece gücü oranında destek sunması gerektiği belirtilerek, "Ya karanlığın hükmü yüzyıllarca üzerimizde sürecek ya da yıllardır süren bu zulüm son bulacak, halklar bir arada iç içe özgür geleceğini kuracak. Cizre'de yaşanan açık katliam, bu savaş konseptinin ne kadar kirli ve beklenti içinde olunmaması gerektiği mesajını açık ve net halkımıza vermiştir. Bir bodrumda arkadaşlarımız şahsında insanlık ateşe verilmiştir. Devlet soykırım politikasını bir daha Cizre'de göstermiştir. Cizre'ye, Sur'a sesiz kalmak daha büyük katliamlara izin vermektir. Bu temelde başta Kürt özgürlük mücadelesine inanan her bir ferd bu mücadeleye inanan destek sunan tüm kurum kuruluş, aydın, yazar, akademisyen, inanç grupları, 7'den 70'e herkes bu katliamı kınamalı ve tepkisini ortaya koymalıdır" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.