1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dört siyasi partiye 'uygunsuz hesap' suçlaması
Dört siyasi partiye 'uygunsuz hesap' suçlaması

Dört siyasi partiye 'uygunsuz hesap' suçlaması

Anayasa Mahkemesi dört parti için 'hesaplarında uygunsuzluk olduğu' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Anayasa Mahkemesi’nin bazı partilerin kesin hesap incelemesine ilişkin kararına göre, Milliyetçi Türkiye Partisi, Doğuş ve Aydınlık Partisi, Hak ve Huzur Partisi’nin 2015, Kadın Partisinin 2014 ve 2015 kesin hesap incelemelerinde ‘uygunsuzluk’ tespit edildi.

İncelemede, edindikleri mal ve taşınmazlarla ilgili listeyi göndermemeleri, hesap verebilir şekilde kayıt, belge ve düzenin oluşturulmaması, kesin hesabın usulüne uygun bir şekilde sunulmaması nedenleriyle bu partiler hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı. Kararda, mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzenin oluşturulmaması ile hesabın dışında gelir ve gider oluşturulmasının inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler olduğu kaydedildi.

Kararda ayrıca Doğuş ve Aydınlık Partisi yetkilileri tarafından sunulan kesin hesap dosyasında sadece partinin kapatıldığına ve malvarlığının bulunmadığına ilişkin tasfiye kurulu imzalı bir yazının 2015 yılı birleşik kesin hesabı ile kasa sayım tutanağı sunulduğu belirtildi. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.