Don, Fıstık Rekoltesini Düşürdü Fiyatları Yükseltti

Don, Fıstık Rekoltesini Düşürdü Fiyatları Yükseltti

Siirt’te birkaç ay öncesine kadar 25 liradan satılan Siirt fıstığının 50 liraya dayanması tüketicileri korkuttu.

Bu yıl yaşanan dondan dolayı fıstık rekoltesinin yarı yarıya düşmesiyle fiyatların tavan yaptığını belirten üretici İhsan Balcı, 2 ay öncesine kadar kilosu 25 liradan satılan fıstığın 40 ile 50 liraya dayandığını, yıl sonuna kadar 70 liraya çıkabileceği uyarısında bulundu. Balcı, “Siirt’e 45 yıllık fıstık üreticiliği yapıyorum. Tillo ilçesine bağlı İkizbağlar köyünde 160 dönüm fıstık arazim var. 30 Mart 2014 seçimlerinin yapıldığı gün şiddetli bir kar yağdı. Gelen karın akabinde yaşanan don nedeniyle fıstık ağaçları büyük oranda zarar gördü. Siirt merkezdeki fıstık rekoltesi yüzde 50 dolayında düşerken rakımı yüksek merkeze 10 kilometre uzaklıkta olan İkizbağlar’da ise yüzde 60 ile 70 dolayında düştü. Tarım mühendisleri bir ay önce arazimde yaptığı ölçümde 10 ton fıstık rekoltesi elde edileceğini söylemişti. Ancak yaşanan don nedeniyle 500 kilo ancak fıstık var. Bu yıl masrafları bile karşılayamadık, çok zarar ettik” dedi.

Hüseyin Aslan adlı çiftçi ise, son 30 yıldır ilk kez bu kadar düşük rekolte ile karşılaştıklarını söyledi. Aslan, “Fıstık rekoltesinin düşmesi fiyatları da iki katına çıkardı. 2013 yılında Siirt fıstığının rekoltesinin düşük olmasından dolayı fiyatları yüksek ve dengesiz şekilde artmıştı. Tek geçim kaynağımız olan fıstıkta bu yıl mahsul yok. Rekolte düşük, fiyatlar bundan dolayı dengesiz ve yükseliyor. Eğer bu yıl fıstık rekoltesi yüksek olsaydı fiyatlar tekrar düşerdi. Ancak bu aşamada düşmesi mümkün değil, hatta 40 ile 50 liradan satılan fıstık sonbahara doğru 70 lirayı bulabilir” şeklinde konuştu.

SATICILAR DA DERTLİ

Fıstık satıcısı Nimet Ekinci de fiyatların geçen seneye oranla iki katına çıkmasının kendilerini de zor durumda bıraktığını söyledi. Ekinci, “Yüksek fiyatla fıstık satamıyoruz. Fiyatlar daha önce 22 ile 25 lira idi. Günde yaklaşık 30 kilogram satabiliyorduk. Ancak fiyatların 40 liranın üstüne çıkmasından bu yana bir kilo ancak satabildim. Siirt fıstığı iki senede bir verimliliği fazla oluyor. Yani bir sene az, bir sene çok olur. Geçen yılki sezonda hem mahsul azdı, hem de dolu yemişti. Bu yıl ise çok büyük bir rekolte bekleniyordu. Ama Mart ayının sonunda yaşanan aşırı don tüm hesapları altüst etti” diye konuştu.

Satıcılar, fıstık üreticilerinin karaborsacılara karşı dikkatli olması uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.