Diyarbakırlı kadınlar: Direnmekten başka yolumuz yok

Diyarbakırlı kadınlar: Direnmekten başka yolumuz yok

Diyarbakır'da toplanan binlerce kadın büyük bir coşkuyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü selamladı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da binlerce kadın büyük bir coşkuyla İstasyon Meydanı'ndaki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü finali büyük bir coşkuyla başladı.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP'li vekillerin bulunduğu binlerce kadın, etkinliğe saygı duruşu ve ezgilerle başladı. BASK'lı kadınların mesajı okunurken, mesajda, "İnanç, iradenizi ve mücadelenizi desteklemek istiyoruz. Cesaretiniz ve gücünüz bize referanstır" sözleriyle destek verdi.

'Önderlik özgür olmadan özgürlük haramdır'

Mesajın ardından etkinlin açılış konuşmasını KJA Diyarbakır İl Koordinasyon üyesi Zübeyde Zümrüt, yaptı. Konuşmasına Sur'u selamlayarak başlayan Zümrüt, "Sesimizi yükseltelim ki Sur direnişi sesimizden güç ve coşku alsın" dedi. Zümrüt, "Kadınlar önderliğini özgürleştirmek için alanlarda olacak. Önderlik özgür olmadan bize özgür olmak haramdır" dedi.

Seve'nin annesi: Direnmekten başka çaremiz yok

Silopi'de katledilen Seve Demir'in annesi Sakine Demir binlerce kadına gözyaşlarıyla seslendi. Demir, şunları söyledi: "Merhaba Seve, Pakize, Fatma. Kadınlar kimliğini ve önderliğini mücadelesiyle özgürleştirecek. Kürt halkının başı, önderliğin başı sağ olun. Seve, Pakize, Fatma şahsında Nusaybin, Sur, Cizre'de kadınlar direniyor. Bugün Fatma, Seve, Sakine, Leyla aramızda olmayabilir ama mücadeleleri burada bizimle. Altın kalemlerle Kürdistan özgürlüğü için direnenlerin mezarında çiçekler açmıştır. Direnmekten, birlikten başka çaremiz ve yolumuz kalmamıştır. Bugün korkmuyoruz artık tanktan toptan ölümden."

Kışanak: Özgürlük mücadelesinde ön saflarda olacağız

"Özgürlüğe sevdalı, direnen, insanlığa sahip çıkan kadınlar" diyerek konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise dünyanın dört bir yanında kadın özgürlük mücadelesinin büyüdüğünü söyledi. Her seneki gibi büyük bir coşkuyla 8 Mart'ı karşılayamadıklarının yüreklerinin bir parçasının Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi'de olduğunu belirten Kışanak, "Kadınların barış sesine tankla ölümle yanıt verdiler. Kadınlar olarak asla köleliği kabul etmeyeceğiz. Biz kadınlar ikinci sınıf olmayı kabul etmeyeceğiz. Özgürlük mücadelesinin ön saflarında yer alamaya devam edeceğiz" dedi.

Ayla Akat Ata: Sonuna kadar direneceğiz

KJA Koordinasyon üyesi Ayla Akat Ata, "Bugün kadınları katleden yok eden bir siyasi irade var. Biz bunu kabul etmeyeceğiz. Eşitlik özgürlük isteyen bütün kadınlara selam olsun. Gündemimiz öz yönetim. Bilinsin ki kadınların zulme karşı tek bir cevabı vardır. Sonuna kadar direneceğiz" dedi.

Gülistan Kılıç Koçyiğit: Kadınlar direnişiyle alanlarda

Daha sonra konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, " Özgürlük mücadelesi bizi bugün bu alanlara getirdi. Direnişin ve mücadelenin sesini veriyoruz yeniden alanlara" diyerek kadınları direnişe ses vermeye çağırdı.

Miting, Cegerxwîn Erbane Grubu, Amed Bölgesi Şehit Mizgin Korosu, sanatçı Nihal, Koma Berji ve Pınar Aydınlar sahne almasının ardından sona erdi.

Diyarbakır'da kadınlar günü kutlandı

Diyarbakır'da kadınlar günü kutlandı

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.