Diyarbakır'da son 10 günde korona vakalarında rekor artış

Diyarbakır'da son 10 günde korona vakalarında rekor artış

Diyarbakır'da korona virüsü vakalarında hızlı artış görülüyor. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, “Kentteki hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayısına ulaşılmıştır” dedi.

Diyarbakır’da korona virüsü vakalarında son üç aydaki artıştan fazla artış görüldüğü belirtildi. Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Mehmet Şerif Demir, kentteki durumun kötü olduğu ve daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

Diyarbakır’da vaka sayısı bin 150’yi aşarken, Ramazan Bayramı’ndan sonra Covid-19 testi pozitif çıkanlardan 20’si ağır 200 kişi hastanelerde, 300’ü aşkın kişi de evlerde izolasyon altında tutuluyor. Mahallelerde, ev ziyaretlerinde, taziye ve mevlitlerde salgına yakalananların sık sık gündeme geldiği kentte, en son Çınar ilçesine bağlı Avdallı Mahallesi’nde 1 kişi, 15 kişiye virüs bulaştırdığı ortaya çıktı.

REHAVET UYARISI

Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Mehmet Şerif Demir, normalleşme kararının kentte büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi. Demir, Diyarbakır’daki vaka sayısının her geçen gün artığına dikkat çekti ve rehavetin sürmesiyle kentte durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

‘VİRÜS BİTTİ ALGISI PAHALIYA MAL OLDU’

Eldiven, maske, hijyen ve fiziki mesafe uyarısında bulunan Demir, “Sıcaklığın gelmesiyle beraber yaratılan virüs bitti algısı pahalıya mal oldu. 10 günlük süre zarfındaki artış 3 aylık artışı geçmiş durumda. Sıcaklıkların gelmesiyle birlikte virüsün bitmesi mümkün değil. Dünyanın en sıcak ülkelerinde de virüs durumu mevcut. Damlacık yolu ile bulaşan virüsün aşısı dahi bulunmamış. Yani düşünün virüs kapan bir kişi 100 kişinin içine girerse damlacık yolu ile buradakilere bulaştırabilir” dedi.

SAYILAR TAM ÖĞRENİLEMİYOR

Yetkililer tarafından güncel verilerin kendileriyle paylaşılmadığı için kentteki vaka ve ölüm sayılarını tam olarak öğrenemediklerini de belirten Demir, “Önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran itibariyle Diyarbakır’da vakaların yeniden hızlıca arttığını gözlemliyoruz. Son bir haftadır hasta sayısında ciddi artış var. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar Diyarbakır’da hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayısına ulaşılmıştır” diye konuştu.

‘MASKESİZ TOPLU ORTAMLAR OLUŞTU’

Demir şöyle devam etti: “Yapılan açıklamalar toplumda bir rehavet yarattı ve herkes dışarı çıkmaya başladı. Normalleşme deyince insanlar tamamen normale döndük sanıyorlar ve bütün tedbirleri bırakıyorlar. Açıklamalar sonrası dışarıdaki kalabalığın arttığı, fiziki mesafeye uyulmadığı ve maske takılmadığını görüyoruz. Fiziksel mesafelerin ortadan kaldırıldığı maskesiz toplu ortamlar oluştu. Bu da vakaların tekrardan artmasına sebep oldu. Risk tehlikeli bir şeklide devam ediyor. Rehavete kapılmadan, tedbiri elden bırakmamak gerekir. Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak gerekir. Dışarı çıkarken maske takmak, fiziksel mesafeye ve kişisel hijyene dikkat etmek gerekir.”

KORUYUCU EKİPMAN SORUNU

Sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman verilmediği için sadece Diyarbakır’da 100’ün üzerinde sağlık çalışanın virüse yakalandığı ve bunlardan 2’sinin de yaşamanı yitirdiğini kaydeden Demir, koruyucu ekipman temini konusunda yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.