Diyarbakır'da baraj kapağı kırıldı, 5 ilçe uyarıldı

Diyarbakır'da baraj kapağı kırıldı, 5 ilçe uyarıldı

Diyarbakır'da, Dicle Barajı'nndaki fazla suyun tahliyesi için açılan bir kapak koptu.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajı’nın kapaklarından biri, fazla suyun tahliyesi için açılırken koptu. Su seviyesinin yükselme ihtimali bulunan Dicle Nehri kıyısına yakın Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde yaşayanlar uyarıldı.

Bölgede son günlerde etkili olan yağış nedeniyle Dicle Barajı’ndaki fazla suyun Dicle Nehri’ne tahliyesi amacıyla 3 kapaktan biri, açılmaya çalışıldığı sırada koptu. Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün haber vermesi üzerine bölgeye tedbir amaçlı itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirildi.

Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla Dicle Nehri kıyısındaki yerleşim yerlerinde yaşayanlar uyarılarak, nehir yatağından uzak durmaları istendi.

VALİLİK: SU 4 SAAT İÇİNDE İL MERKEZİNE ULAŞACAK

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Seviye yükselmesini kontrol altına almak gayesiyle üç adet olan baraj dolusavak kapaklarından bir adetinin açılması çalışması esnasında 13.12.2018 tarihinde saat 18:30 sularında radyal kapak kazaen yerinden kopmuştur. Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.”

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.