1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyarbakır'da 1 Eylül Barış Günü mitingi
Diyarbakır'da 1 Eylül Barış Günü mitingi

Diyarbakır'da 1 Eylül Barış Günü mitingi

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır'da düzenlenen Barış Günü mitinginde konuştu. "Özgürlük ve barış mücadelesini yükselteceğiz" diyen Temelli, "Bugün insanlığın barışa ihtiyacı var" dedi.

A+A-

DTK, HDP, DBP ve sivil toplum örgütlerinin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış mitingine binlerce kişi katıldı.

Mitingde konuşan HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, “Sizler Türkiye ve Orta Doğu halklarının umudusunuz. Faşizme karşı omuz omuzayız. Özgürlük ve barış mücadelesini yükselteceğiz. Faşizme karşı direnişimiz devam ediyor. Savaşlar olmasın diye, yıkımlar olmasın diye barış günü kutlanıyor. Bugün insanlığın barışa ihtiyacı var. Bu yıkımı tecrit ile başlattılar” dedi.

Açılım sürecinin bitişine değinen Temelli, “Öcalan’ın büyük çaba ile var ettiği ve partimizin bin bir emekle değer verdiği barış masanı devirdiler. Müzakere boyunca nasıl bir ortamın geliştiğini bu toprak gördü. Öcalan avukatları ve ailesi ile görüşemiyor. Bu tecrit Kürt halının değerlerine saldırıdır. Bir an önce tecride son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

‘EN BÜYÜK KAYNAK İSRAFI SAVAŞ EKONOMİSİ’

HDP milletvekilleri ve üyelerinin cezaevinde olduğunu söyleyen Temelli, “Bugün binlerce arkadaşımız cezaevinde. Bu haksız hukuksuz iktidarın girdabında suçsuz yere cezaevinde. Onlar özgür oluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Bu ülkeyi her geçen gün sorun yumağına sürüklüyorlar” diyen Sezai Temelli, şöyle devam etti:

“Ekonomik kriz için dış güçleri neden yapıyorlar. Sen değil miydin o dış güçlerle kol kola giren? Bu ekonomik durumu halkların başına bela eden sen değil miydin? Bunun nedeni Erdoğan rejimi. Bunu sen de biliyorsun. Ülkede ne kadar yer varsa özelleştirdiniz. Bu borçları kim aldıysa bununda fedakarlığı da o yapacak. Bu borçları biz ödemeyeceğiz. Halkın kaynaklarını nasıl çarçur ettiysen krizin faturasını da onlar ödeyecekler. Buna karşı sesimizi yükselteceğiz. Özelleştirmelerden nasıl ortaya çıktığı Telekom’dan belli. Alan şirket Telekom’u soydu gitti. Buranın yönetiminde olan kişi Cumhurbaşkanı yardımcılığı yapıyor. En büyük kaynak israfına savaş ekonomisi ile yaptılar. Bunu meşrulaştırmak için Kürt halkına savaş ilan ettiler. Onlar bizi ayrıştırsa da barış diyeceğiz. Eğitime sağlığa bütçe diyeceğiz. Bunun bizden alınmasına izin vermeyeceğiz.” (Duvar)

m1-038.jpg

m2-030.jpg

m3-024.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.