1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyadin Belediyesi'ne kayyım atandı
Diyadin Belediyesi'ne kayyım atandı

Diyadin Belediyesi'ne kayyım atandı

HDP'li Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar hakkındaki soruşturma gerekçesiyle Diyadin Kaymakamı Hasan Doğan kayyım olarak görevlendirildi.

A+A-

Ağrı’da HDP’li Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Betül Yaşar’ın gözaltına alınmasının ardında belediyeye kayyım atandı.

Ağrı Valiliği’nden yapılan açıklamada kayyım olarak Diyadin Kaymakamı Hasan Doğan’ın görevlendirildiği aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diyadin Belediye Başkanı Betül Yaşar hakkında devam eden Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/2291 sayılı soruşturma dosyası ve bu dosya kapsamında gözaltına alınması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 13/07/2020 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45’inci maddesi uyarınca yine aynı Kanunun 46’ncı maddesi kapsamında Diyadin Kaymakamı Hasan Doğan, Diyadin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

HDP: Halk iradesine düşman olanlarla mücadelemiz devam edecek

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, Diyadin Belediyesi’ne kayyım atanmasına dair yazılı açıklama yaptı. “Halk iradesine düşman olanlarla mücadelemiz sürecek” başlıklı açıklamada, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Diyadin’in yüzde 56,82 oy oranıyla kazanıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “İnsanlığın ortak birikimi olan demokratik değerlerin zerresini içselleştirememiş faşizan zihniyet ise bunu yine hazmedememiş ve bundan tam bir yıl önce, Temmuz 2019’da Diyadin Belediyesi'ne saldırıda bulunmuş, belediyenin girişine zorla polis noktası yerleştirmiş ve belediyeyi işlevsizleştirmek istemişti. Buna itiraz eden Diyadin halkı ve demokratik temsilcilerine haydutça saldırılmış, belediye eşbaşkanlarımız Betül Yaşar ve Evren Demir, onlarca polis tarafından ters kelepçelenerek darp edilmişti” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, devamla şunlar belirtildi: “Aradan geçen bir yılın ardından yine dün sabah erken saatlerinde, Diyadin Belediyemiz abluka altına alındı, kapıları faşizan rejim güçlerince kırıldı ve eşbaşkanımız Betül Yaşar gözaltına alındı. Diyadin’de demokratik, katılımcı, halk belediyeciliği ve kadın çalışmaları hedef alınmıştır. Geçen hafta Diyadin’de kadın emek pazarı projemiz hayata geçirilmiş, kısa süre önce de kadın dinlenme evi yapımı tamamlanmış, kadın dayanışma merkezi inşa çalışmalarına başlanmıştı. Faşizan iktidar ise bu değerlerin, emeğin ve kadınların düşmanı olduğunu; Diyadin halkının ‘seçme ve seçilme hakkını tanımadığını' bir kez daha göstermiştir. Sıfırı tüketmiş, çaresizliğini hukuksuzlukla süslemiş bu rejim, bir belediyenin kapısını kıracak kadar aciz durumdadır. Kapı kırmakla halkın iradesini teslim alınamaz. Halkın yüksek demokratik teveccühüyle yönetime seçilen belediye eşbaşkanlarımızla, belediye kapılarını haydutça kırarak gasp etmeye çabalayan faşist anlayış arasındaki farkı Diyadin halkı kadar tüm ülke ve dünya kamuoyu da çok iyi biliyor. Gaspçı anlayışın rant, rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluktan ibaret olduğunu da bilmeyen kalmadı. Irkçı ve talancı zihniyetiniz ile belediyeleri halkın yönetmesine tahammül edemiyor, belediyeleri demir bariyerler ve dikenli tellerle halktan kopararak bir hırsızlık iktidarı, yolsuzluk ve rüşvet rejimi olduğunuzu, kayyım atamanın ise kılıftan ibaret bir tezgâh olduğunu dünya aleme bir kez daha kanıtlamanın ötesine geçemeyeceksiniz. Aklı ve vicdanı özgür, demokrasiye, hukuka, sandığa, halkın iradesine saygısı olan herkes bu insanlık suçuna karşı sesini yükseltmelidir.  İktidarın ‘seçilmiş halk iradesinin yerine memur atama’ darbesi geriletilinceye kadar güçlü bir mücadeleyi her alanda yükseltmeye devam edeceğiz.”

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.