Diyabet hastalarına ramazan uyarısı

Diyabet hastalarına ramazan uyarısı

Ramazan ayı öncesi diyabet hastaları için uyarılarda bulunan Memorial Dicle Hastanesi’nde görevli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Gökalp, yaz ayları olması nedeniyle diyabet hastalarının oruç tutmalarının, sağlık açısından

Memorial Dicle Hastanesi’nde görevli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Gökalp, Ramazan ayında diyabet hastaları için uyarılarda bulundu. Bu yıl Ramazan’ın Temmuz ayına denk gelmesi nedeniyle, özelikle bölgenin sıcaklığı göz önünde bulundurulduğunda şeker hastalarının bu ayda çok dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Dr. Gökalp, şeker hastalarının, oruç tutmadan önce, doktorlara başvurması gerektiğini dile getirdi.

Hastaların şeker durumlarına göre, oruç tutup, tutmayacaklarına uzmanların karar vereceğini aktaran Dr. Gökalp, günde 4 kez insülin kullanan bir hastanın, Ramazan ayında oruç tutmasının pek mümkün olmadığına dikkat çekti. Dr. Gökalp, "İnsülin kullanan hastalar eğer oruç tutsalar kan şekerinin düşmesine ve hayati tehlikeyle karşı karşıya kalacak durumlara neden olur. Bir diğer husus ise, şeker hastalığına eşlik eden hipertansiyon olması nedeniyle bu aylarda 16 saatlik bir susuzluk durumu, böbreklerde kan akımı nedeniyle hastaların hem tansiyonları yükselip, böbrek fonksiyonları da bozulmaya neden olur. Bu hastaların Temmuz ayı sıcak geçen günlerde susuz kalmaları doğru bir tercih değildir. Bazı hastalarımızın oruç tutmamasına izin verebiliyoruz. Özelikle şekeri çok yüksek olmayan, böbrek fonksiyonlar normal düzeyde olan, tansiyon olmayan hastaların, kullandıkları basit şeker hapların kullanımın kendimizi düzenledikten sonra, onların oruç tutmalarını sağlayabiliyoruz. Şeker hastalarının bir çoğunda kalp hastalığı eşlik etmesi nedeniyle kalp hastalığı bulunan, böbrek fonksiyonların bozuk olan, tansiyonu bulunanların Ramazan ayında yaşayacakları susuzluk nedeniyle hayati tehdit edecek duruma varabilmektedir. Diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutmamaları çok sağlıklı olmayacaktır. Oruç tutmadan önce mutlaka doktorlar başvurmaları gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.