DİSK: Toplu işten çıkarmalar yasaklansın

DİSK: Toplu işten çıkarmalar yasaklansın

DİSK, bugün açıklanan işsizlik rakamlarının ardından hükümete öneriler sundu. Yapılan önerilerde çalışanların krizin sonuçlarından korunması için toplu işten çıkarmanın yasaklanması talep edildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), bugün duyurulan yeni işsizlik verileri hakkında bir açıklama yaptı.

Kayıtlı işsiz sayısının son bir yılda 604 bin, son iki ayda da 500 bin arttığına dikkat çeken DİSK-AR, iş bulma ümidini kaybedenler ve iş aramayan ancak çalışmaya hazır olan işsizleri de dahil ederek bulunan geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 18 olduğunu belirtti.

TÜİK verilerine göre ne eğitim ne istihdamda bulunan gençlerin oranı yüzde 28,6, tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 32,9.

DİSK-AR işsizliğe karşı hükümete şu önerileri sundu:

– Çalışanların sorumlu olmadıkları krizin sonuçlarından korunması için toplu işten çıkarmaların yasaklanmasını ve yargı iznine bırakılmasını istiyoruz.

– İş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz iş gücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

– İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

-“Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

– Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

– Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım emeği devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır. (Kaynak: BBC Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.