Dışişleri’nden 6 kentteki Türkiyelilere ‘ayrılın’ çağrısı

Dışişleri’nden 6 kentteki Türkiyelilere ‘ayrılın’ çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’in Musul’daki konsolosluğa yaptığı baskınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Irak’ın Necef kentinde bulunan 113 Türkiyeli işçinin yurda getirildiği belirtilirken, 6 kentteki Türkiyelilere de ‘ayrılın’ çağrısı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Musul’da Türkiye vatandaşlarının Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından rehin alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Necef kentinde bulunan 113 Türkiyeli işçinin tahliye edilerek, yurda getirildiğini açıkladı.

“Rehin 31 şoförün hepsi bir arada, yakın tehlike söz konusu değildir” denilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Irak’taki 6 kent için Türkiye vatandaşlarına uyarı yapıldı.

“Altı il uyarısı”

Açıklamada Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşların mümkün olan en kısa sürede bu illerden ayrılması ve bu illere seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Konsolosluk baskını Çarşamba günü saat 11.20’de oldu.

Irak makamları haber vermeden güvenlik güçlerini çekti. Başkonsolos içerisi daha güvenli raporu verdi. Militan sayısı karşı koymaya imkan vermiyordu.

“Olaylar başladığında konsolosluktan tahliye kararı verildi. Teslim kararı 3-4 dakika içerisinde verildi.

“Konsolosluktakilerin havayoluyla alınması mümkün değildi.

“31 TIR şoförü için fidye istenmedi. Şoförlerin hepsi bir arada, tehlike söz konusu değil.

“Konsolosluk çalışanları bir binaya götürüldü, hala oradalar. Suriye’ye götürüldükleri iddiaları yalan, Musul’dalar.

“Musul Başkonsolosluğu’ndaki personel sayısını azaltmıştık, çekirdek kadro çalışıyordu.”

Köşk’te Musul görüşmesi

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Musul’daki gelişmelerle ilgili bilgi almak üzere, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’le Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.