1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Devrimci Güç Birliği'nin Ovacık adayları: Kooperatifleri geliştirip yaygınlaştıracağız
Devrimci Güç Birliği'nin Ovacık adayları: Kooperatifleri geliştirip yaygınlaştıracağız

Devrimci Güç Birliği'nin Ovacık adayları: Kooperatifleri geliştirip yaygınlaştıracağız

Devrimci Güç Birliği'nin Ovacık Belediyesi Eş Başkan adayları ile neden aday olduklarını ve nasıl bir yönetim anlayışı benimseyeceklerini anlattı.

A+A-

Dersim’de 31 Mart yerel seçimleri için, Devrimci Güç Birliği oluşturuldu. Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan’ın oluşturduğu güç birliği, Dersim merkezinde ve ilçelerinde seçimlere birlikte girecek.

Birliğin, Ovacık ilçesindeki adayları da Serpil Argın ve Sinan Zenk. Evrensel’den Orhan Kurul’a konuşan adaylar, Adaylar; ilçeyi halk meclisleri üzerinden yönetmek gibi bir iddiayla seçim çalışmalarını yürüttüklerini söylediler.

Neden aday oldunuz?

Serpil Argın: Bizim belediyecilik anlayışımız; kenti, doğayı, insanı, toprağı ve suyu savunan bir anlayıştır. Bu anlayışımız doğrultusunda hareket etmek ilk düsturumuz. Ovacık Belediyesini halk meclisleri üzerinden halkı, belediye çalışmalarının tamamına dahil ederek yönetmek gibi bir iddiamız var. Aday olmamın temel nedeni bu. Bugüne kadar ki yerel yönetim anlayışları da yönetmeye başlamadan bu iddiayla hareket etmiş olabilirler. Ancak, bu söylemin pratiğe yansımadığını görebiliyoruz. Tersine; halkı dahil etmeyen bir anlayışla burası yönetildi. Bunun karşısında biz şunu söylüyoruz; sorumluluğumuz halka karşıdır. Çok açık söylüyorum, bu iddiayı yerine getiremezsek sorumlu olduğumuz halk, halk meclisleri üzerinden bizi görevden alma yetkisine de sahip olacak.

Sinan Zenk: Tarihsel öneme sahip bir süreçten geçiyoruz. Partimizin binlerce yönetici ve üyesi tutuklandı, belediyelerimize kayyım atandı. Bütün yapılanlara karşı ‘ayak’ olduğumuzu göstermek, gasbedilen irademize sahip çıkmak, demokratik yerel yönetim anlayışını hayata geçirmek için aday oldum.

İddianızı gerçekleştirmek için nasıl bir çalışma yürüteceksiniz?

Serpil Argın: Bize oy versin vermesin, bütün Ovacık halkına ulaşacağız; birlikte yönetme isteğimizi, yol ve yöntemleri tartışacağız. Ovacık’da yaşayan herkesle yüz yüze geleceğiz. Bunun için ev toplantılarından kahve toplantılarına kadar bir dizi buluşmalar gerçekleştireceğiz. Esas olan Ovacık halkının yerel yönetimden beklentisinin ne olduğuysa bunun yöntemi de yüreklere dokunmaktan ve çok konuşmayıp dinlemekten geçer!

Sinan Zenk: Biliyorsunuz, Dersimde Devrimci Güç Birliği oluştu. Birliğin bileşenleriyle birlikte ihtiyaçlara uygun çalışma komisyonlarımızı oluşturduk. Ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle, mezra mezra, köy köy gezerek bütün seçmenlerimizi ziyaret ederek yerel yönetim ve demokrasi anlayışımızı halkımıza anlatarak, ikna edecek bir çalışma yürüteceğiz.

Seçimlerde adaylar halka projeler sunarlar, sizin projeleriniz nelerdir?

Serpil Argın: Ovacık’ın ekonomik olanaklarını doğru bir şekilde değerlendirerek bu olanakları halkın yaşam düzeyini yükseltmek için kullanmak, hizmetleri halka; ucuz, kaliteli ve sürekli ulaştırmak bizim önceliğimiz. Ayrıca; gençlik kültürevleri, meslek edinme kursları açmak, ücretsiz eğitim ve kurs çalışmaları yapmak öncelikli işlerimizden olacak. En önemlisi de kadınların yönetime katılmasını sağlamak olacak. Kadını eve hapseden onu çalışma hayatından, kamusal alandan uzaklaştıran yaklaşımlara karşı inatla kadın belediyeciliği yapacağız. Ve bunu kadınlarla onların ihtiyaçları doğrultusunda yapacağız. Örneğin; ücretsiz kreşler açacağız, kadınların üretime dahil olacağı olanaklar yaratacağız. Ovacıklıların tarımla hayatını devam ettirdiklerini biliyoruz. Bunun için de; var olan kooperatifleri desteklemekle beraber geliştirip yaygınlaştıracağız.

Sinan Zenk: Öncelikle nasıl bir belediye ve belediye yönetimi sorusuna cevap verecek olursam, sorunuzu daha doğru yanıtlarım. Demokratik değerlerin hakim olduğu, bir belediye olacağız. Yani halk katılımını sokaktan mahalleye, mahalleden ilçeye doğrudan seçilmiş temsilciler ve demokratik kurumlar ile STK’lerin temsilcilerinden oluşan halk meclisimizi kurmakla başlayacağız. Halkımızın ve ilçemizin ihtiyaç ve önceliklerini, Ovacık Halk Meclisimizce belirleyeceğiz. Eş Başkanlık sistemi ile vücut bulan yönetim anlayışımız ile doğal yaşamı korumak ve geliştirmek temel hedefimizdir. İlçemizde arıtma tesisleri yaparak, Munzur suyunu kutsal değerlerine kavuşturmak önceliğimizdir. Ayrıca altyapısı ile değerlerimize uygun yaşanır bir kent geliştirmek çalışmalarımızın esasını teşkil edecektir. İşin özü, kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz. Yönetimin her kademesinde en geniş halk katılımını sağlayarak kararlar alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.