Devlet pasaporttaki köprüyü karıştırmış!

Devlet pasaporttaki köprüyü karıştırmış!

Pasaportların ilk sayfasında yer alan Edirne'deki Uzunköprü fotoğrafının aslında aynı ilde bulunan Meriç Köprüsü'ne ait olduğu ortaya çıktı.

Edirne’nin Uzunköprü Belediye başkanı Enis İşbilen tarafından ilçeye de ismini veren Uzunköprü’nün UNESCO dünya mirasına girebilmesi için müracaat yapılmış, sürecin sonunda köprü geçici listeye girmişti.

Kurumlar; tarihi köprünün dünyaya tanıtılması amacıyla birçok girişimde bulunmuş, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürünce de hazırlanan yeni pasaportların ilk sayfasına köprünün fotoğrafı bastırılmıştı. Dikkat çeken detay ise aylar sonra fark edildi.

KÖPRÜLER KARIŞTI!

Sözcü gazetesinden Mehmet Andaç’ın haberine göre, pasaportların ilk sayfasında bulunan Uzunköprü isimli fotoğrafın aslında aynı ilde bulunan Meriç Köprüsü’ne (Mecidiye) ait olduğu ortaya çıktı. Birbirine çok benzeyen bu iki köprü arasındaki en önemli fark ise Meriç Köprüsü’nde bulunan seyir terası. Pasaportlarda da bulunan köprü dikkatli incelendiğinde, köprünün sonunda seyir terası olduğu görünüyor. Ayrıca fotoğraf Meriç Köprüsü’nün mimari yapısı ile birebir örtüşüyor.

Meriç Köprüsü

‘ÇOK BÜYÜK HATA YAPMIŞLAR’

Konuyla ilgili konuşan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, hatanın düzeltilmesini istediklerini belirterek şunları söyledi: “Çok büyük bir hata söz konusu olmuş. Fotoğrafın ilk bakışta Uzunköprü olmadığı, Meriç Köprüsü olduğu dikkatimizi çekti. İlgili bakanlığın böyle şeylerde dikkatli olması lazım. Çok büyük bir hata yapmışlar. Ne zaman düzeltilir bilmiyorum ama dikkatsiz bir iş. Durumun düzeltilmesini istiyoruz.”

DÜNYANIN EN UZUN TAŞ KÖPRÜSÜ

Türkiye’nin en önemli kültür miraslarından biri olan Uzunköprü’nün yapımına II. Murad döneminde 1427 yılında başlandı. Köprü on altı yılda bitirildi ve 1443 yılında hizmete girdi. Köprünün en büyük özelliği ise dünyanın en uzun taş köprüsü olması. Edirne Salnamesi’nde 1392 metre uzunluğunda, 5.50 metre genişliğinde olduğundan bahsedilen köprünün, bugünkü uzunluğu 1272 metre. Genişliği ise 1964 onarımında iki yanına balkon biçiminde genişlemeler yapılarak 6.80–6.90 metreye çıkarılmış. İlk yapımında 174 yüksek kemerli olan köprünün, günümüzde 164 yüksek kemeri ayakta bulunuyor.

Uzunköprü

Mecidiye Köprüsü diye de adlandırılan Meriç Köprüsü’nün yapımına ise 1842’de Abdülmecit zamanında yapımına başlanmış ve 1847’de bitirilmiş. Edirne-Karaağaç yolunda, Meriç Nehri üzerinde yer alan köprünün uzunluğu 263, genişliği 7 metre. 13 ayak üzerinde 12 sivri kemerli olan köprü yanlara doğru eğimli özellikler taşıyor. (Kaynak) 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.