1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DEVA’dan demokrasi için 9 maddelik çözüm önerisi
DEVA’dan demokrasi için 9 maddelik çözüm önerisi

DEVA’dan demokrasi için 9 maddelik çözüm önerisi

15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü nedeniyle açıklama yapan DEVA Partisi, olası iktidar durumunda demokrasi için hayata geçirecekleri 9 maddelik çözüm önerilerini açıkladı.

A+A-

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü” dolayısıyla açıklama yaptı. Demokrasinin önünde acil çözüm bekleyen dokuz madde açıklayan Yeneroğlu, “Etnik, dini, mezhebi ve kültürel çeşitliliğimizi dikkate alarak daha kapsayıcı bir vatandaşlık anlayışı geliştireceğiz” dedi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ’

Türkiye’de demokrasinin yozlaştığı bir dönemde 15 Eylül Uluslararası Dünya Demokrasi Günü’nünu kutladıklarını belirten Yeneroğlu, açıklamasında, “Ne yazık ki çoğulcu yapımızın ve toplumsal barışın bilinçli olarak zedelendiği, temel hak ve özgürlüklerin ciddi biçimde sınırlandırıldığı ve giderek fakirleştiğimiz günlerden geçmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de iktidarın şahsileştiğini, yasama, yürütme ve yargının tek bir elde toplandığını söyleyen Yeneroğlu, “Kuvvetler birliğinin açıkça egemen olduğu ülkemizde TBMM yetkisizleştirilmiş, yargı bağımsızlığı ile denge ve denetleme mekanizmaları ortadan kaldırılmıştır” dedi.
Toplumdaki farklı düşünce, inanç ve yaşayışları bünyesinde barındıran çoğulcu yapıya ve toplumsal barışa olan inancın azaldığını söyleyen Yeneroğlu’nun demokrasinin önünde acil çözüm bekleyen dokuz maddesi ise şu şekilde sıralandı:

-Özgürlük, eşitlik ve adalet ilkeleri doğrultusunda tüm vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini en geniş anlamda kullanmalarını sağlayacağız.

-Açık ve demokratik toplumun şartlarının oluşmasını sağlayarak, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağız.

-Basının görevini bağımsız bir şekilde ve kaygı duymaksızın yerine getirdiği, güvenli, çoğulcu ve elverişli bir ortam oluşturacağız.

‘ALEVİLERİN İNANÇ TEMELİNDE BİRİKMİŞ SORUNLARINI ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ’

-Alevi vatandaşlarımızın başta cemevlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli adımları atacağız.

-Kürt sorununu demokratik zeminde ve özgürlükleri genişleterek temel haklar çerçevesinde çözeceğiz.

-Etnik, dini, mezhebi ve kültürel çeşitliliğimizi dikkate alarak daha kapsayıcı bir vatandaşlık anlayışı geliştireceğiz.

-Cinsiyet ayrımına yol açan mevzuatı yeniden düzenleyerek, devletin bütün eylem, işlem ve kararlarında cinsiyet eşitliğini hakim kılacağız.

-Toplumsal talepleri merkeze alan, tüm farklılıkları değerli gören toplumsal sözleşme niteliğindeki katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasayı hayata geçireceğiz.

-Sivil toplumun güçlendirilmesi ile STK’lerin ifade özgürlükleri ve bağımsızlıkları için mücadele edeceğiz. (DUVAR)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.