Deniz Yücel’in Türkiye'ye açtığı dava reddedildi

Deniz Yücel’in Türkiye'ye açtığı dava reddedildi

Gazeteci Deniz Yücel'in Türkiye aleyhine açtığı tazminat davası gerekçe sunulmadan reddedildi. Yücel yaklaşık 1 sene tutuklu kalmıştı.

Türkiye’de bir yıl tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz Şubat’ta tahliye edilen Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye aleyhine açtığı tazminat davası reddedildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye’nin sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada gazeteci Deniz Yücel’in 2.9 milyon TL’lik tazminat davasını reddetti.

Berlin ve Ankara iki yıl önceki darbe girişiminden sonra çok sayıda Alman vatandaşının tutuklanması nedeniyle gerilen gelen Türkiye-Almanya ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Yücel’in avukatı Veysel Ok, bianet’ten Pınar Tarcan’a yaptığı değerlendirmede, “Red kararı beklemiyorduk, bu karar hukuka, anayasaya uygun bir karar olsaydı sonuç farklı olurdu” dediği belirtildi.

“Her şeyden önce bir gerekçe sunulmadı, gerekçenin daha sonra sunulacağı açıklandı” ifadelerini kullanan Ok, mahkemede gazeteci Yücel’in bir yıl boyunca hukuka aykırı şekilde hapsedildiği ve zulüm gördüğünü vurguladıklarını söyledi ve ekledi: “Yücel’in sürekli hedef gösterilmesinin manevi tahribata neden olduğunu ve bu yüzden de bu haksız tutuklama nedeniyle ilgili manevi tazminat hakkı olduğunu belirttik, gazetesinin yapmış olduğu harcamaları da ekledik. “Bu dava bir şekilde bitmiş olmadı biz temyiz hakkımızı kullanacağız, bu artık AiHM’e kadar bir süreç.”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da bianet’e yaptığı açıklamada, “Avukatın da söylediği gibi zararların giderilmesine ilişkin davalarda ceza dosyasının sonucunun beklenebileceği bir usül izleneceğini düşünüyordum” dedi ve şöyle konuştu: “Ancak mahkeme gerekçesiz bir kararla daha dava açılmışken başvuruyu reddetti. “Ortada çok bariz usüle ilişkin bir gerekçesi yoksa karar ancak Deniz Yücel’in haklarının teslim edilmesi uğradığı zararın giderilmesine dair sorumluluktan kaçmak olarak değerlendirilebilir. “Eğer çok bariz bir gerekçesi yoksa  Türkiye kamuoyunun iyi bildiği ve iktidarın da hedefine giren Deniz Yücel’in haklarının teslim edilmesi gerekiyor. “Mahkemenin gerekçeyi gerçekten çok merak ediyoruz.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.