Demirtaş'ın avukatları: Gelişmeleri hayretle izliyoruz

Demirtaş'ın avukatları: Gelişmeleri hayretle izliyoruz

Demirtaş'ın serbest kalmasının engellenmesi için Paris suikastleri ile ilgili yaptığı konuşmayla ilgili 4 yıl 8 aylık cezasının 'olağanüstü bir usul'le onanacağını açıklayan avukatları: "Gelişmeler, tarafımızca hayretle ve ibretle takip edilmektir"

AİHM’in, Selahattin Demirtaş’la serbest bırakılması gerektiği yönündeki kararının uygulanmamasına tepki gösteren avukatları, müvekkillerinin cezaevinden çıkmaması için yapılanları ‘hayret ve ibretle’ izlediklerini açıkladılar.

“Selahattin Demirtaş vekilleri” adına yapılan HDP Genel Merkezi tarafından duyurulan açıklamada, partinin önceki dönem eş genel başkanı olan Demirtaş’ın durumu ile ilgili olarak şunlar aktarıldı:

4 YIL 8 AYLIK CEZASINI ONAMA SÜRECİ BAŞLATILDI: AİHM’in kararını açıkladıktan hemen sonra Cumhurbaşkanınca yapılan “Bu karar bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” şeklindeki beyanı, karşı hamlenin ne olduğu konusunda merak uyandırmıştır. Edindiğimiz bilgiler, sözü edilen “karşı ve işi bitirici hamle”nin, Sayın Demirtaş’a, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının onanması ve bu suretle AİHM’in kararını boşa çıkarmak olduğu anlaşılmıştır. Bu dosya, 25 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine ulaşmış, bu dosyadan önce inceleme sırası bekleyen yüzlerce dosya olduğu halde, AİHM toplantı tarihinden hareketle bu dosya, daire tarafından 19 Kasım 2018 tarihinde incelemeye alınmıştır.

OLAĞANDIŞI BİR USUL: AİHM kararı uyarınca, Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilmesi zorunluluğuna karşılık, Sayın Demirtaş’ın cezaevinden çıkmaması için formüller arandığı, bu formülün Cumhurbaşkanının “hamlemizi yapar, işi bitiririz” cümlesi ile somutlaştığı ve 2. Ceza Dairesinin bu dosyayı olağandışı bir usul ile incelemeye aldığı anlaşılmıştır. Gelişmeler, tarafımızca hayretle ve ibretle takip edilmektedir.

HÜKÜMETİN ‘SABOTAJ’ DEDİĞİ SUİKAST… İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde bulunan bu dosya ile ilgili aşağıdaki bilgileri kamuoyunun bilgisine sunmakta büyük yarar görüyoruz: 1- Bu dosyada Sayın Demirtaş’a, çözüm sürecinde, 17 Mart 2013 tarihinde Newroz konuşmasında Avrupa’da katledilen 3 kadın siyasetçi ile ilgili “…saygıyla anıyorum” şeklindeki ve askeri yöntemlerde ısrar eden kimi siyasetçileri eleştirmesinden ibaret konuşması nedeniyle ceza verilmiştir. 2- Paris cinayetleri, dönemin Hükümetince “çözüm sürecine yönelik sabotaj” olarak nitelendirilmiş, bu kapsamda bir çok yetkili ağızca resmi açıklamalar yapılmıştır. Cenazeler, yine hükümetin bilgisi, izni ve girişimi ile Türkiye’ye getirilmiş, cenaze törenleri de Türkiye’de yapılmıştır. 3- Bu konuşmadan 4 gün sonra Diyarbakır Newrozunda, Devletin-Hükümetin bilgisi dahilinde İmralı’dan getirilen ve çözüm sürecinin yol haritasını içeren mektup okunmuştur.

TEM TUTANAĞINDA BARIŞ VURGUSU! 4- Demirtaş’ın suç olarak nitelenen konuşması, o tarihlerde kamuoyunda takdirle karşılanmış, bu takdir günün tüm basın kuruluşlarınca “Açılımın Nevruzu”, “Çözüm Nevruzu”, “Nevruz ateşi çözüm için” gibi başlıklarla manşetlere çıkarılmıştır. 5- Konuşmayı izleyen TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince tutulan ve dosya içerisinde yer alan tutanakta “Demirtaş tarafından yapılan konuşmanın Türk ve Kürt halkının birlikte barış içinde yaşayabileceği vurgusu yapılarak barış sürecinin devam etmesi gerektiği belirtilmiştir” şeklinde tespitler bulunmaktadır. 6- Suça konu konuşma, çözüm sürecinin ruhuna uygun, şiddeti övücü veya meşrulaştırıcı içerik taşımayan barışçıl bir konuşmadır. 7- Sayın Demirtaş’ın konuşması, Yerel Mahkemece bilirkişiye verilip konuşmanın çözümü yapılmamıştır.

CEZA VEREN HEYET LAĞVEDİLDİ: 8- Sayın Demirtaş’ın savunması alınmadan, savunma avukatlarına savunma imkanı tanınmadan karar verilmiştir. 9- Sayın Demirtaş’ın konuşmayı yaptığı tarihlerde milletvekili olması nedeniyle “yasama sorumsuzluğu” altında olduğu, sorumsuzluk yönünden inceleme yapılmamıştır. 10- Sayın Demirtaş ile ilgili 17 adet propaganda dosyası, tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirildiği halde bu dosya, tüm ısrarlara rağmen birleştirilmemiş; adeta bugünlerde kullanılmak üzere müstakil bir şekilde tutularak hukuksuzca yürütülmüştür. 11-Sayın Demirtaş’a ceza veren İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinin 2. Heyeti, Demirtaş dosyasına bakmak üzere teşekkül ettirilmiş, Sayın Demirtaş ile ilgili kararı verdikten sonra bu heyet lağvedilerek başkan ve üyeleri başka mahkemelere gönderilmiştir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.