Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çöktü

Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çöktü

Tutuklu olarak cezaevinde bulunana eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AİHM kararıyla ilgili açıklama yaptı. Demirtaş, "Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür" dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutukluğu nedeniyle hak ihlaline uğradığına karar verdiği eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yazılı açıklama yaptı.

HDP’ye yönelik yargılamaların siyasi gerekçelerle yapıldığını belirten Demirtaş, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP’ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu” ifadelerini kullandı.

“Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür” diyen Demirtaş, “AYM dahil, bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir” diye devam etti.

‘CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLAMASI VAHİM’

Kararla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “AİHM kararları bizi bağlamaz” açıklamasını eleştiren Demirtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Maalesef ki, yürütmenin başı sıfatıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen hukuku, kanunu ve Anayasa’yı tanımayacağını ifade edebilmektedir. Bu benim şahsımla ilgili bir mesele değil, AİHM kararında temsil edildiği gibi bütün Türkiye toplumu ve demokrasi açısından çok vahim bir durumdur.”

‘DEMOKRASİYE VE ADALETE İNANCIMI ASLA KAYBETMEDİM’

“Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim. Bu konuda en büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir.

Son derece önemli ve ciddi sonuçlar içeren bu mahkeme kararını, zorlu bir hukuki mücadele neticesinde ortaya çıkaran bütün avukat arkadaşlarıma, partim HDP’ye ve dayanışma içerisinde olan bütün halkımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.