Demirtaş: Terörü görmek istiyorsanız buyrun Cizre ve Sur'a

Demirtaş: Terörü görmek istiyorsanız buyrun Cizre ve Sur'a

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PYD ve YPG'yi terör örgütü ilan eden" Erdoğan ve Davutoğlu'na Diyarbakır'dan seslendi.

DİYARBAKIR - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da düzenlenen "Avrupalı Sol Partilerin Dayanışması Konferansı"nda konuştu.

Gelişmeleri değerlendiren Demirtaş, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında pazarlıkların yapıldığını ve AB'nin ilkelerden taviz verdiğini söyleyerek, "Biz insan haklarının pazarlık için toplanmıyoruz, savunmak için toplanıyoruz" dedi.

'Hesabını vereceksiniz'

Bölgede yaşanan ölümlerden AKP'yi sorumlu tutan Demirtaş, "Katliamlara imza atanlar, emri verenler, zevk duyarlar hesap verecekler. Bu suçlar ya ulusal ya da uluslararası alanda mutlaka hesabı sorulacaktır" diye konuştu. 

'Kürt gençleri senin Sarayı'na mı barikat yaptı'

Bölge'de yaşananları vahşilik olarak değerlendiren Demirtaş, barikat ve hendeklere değinerek, "Kürt gençleri senin Sarayı'na mı barikat, hendek yaptı. Senin verdiğin katliam emirlerini durdurmak için bunu yapıyorlar" diyerek, AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nın yaklaşımlarına tepki gösterdi. 

"Yüzde 49.5 oy aldınız. Toplumun yarısı madem arkandan, tek bir barış çağrısından neden korkuyorsunuz" diye soran Demirtaş, "Yüzde 50 oyunuz olacak, gece korkudan uyuyamayacaksınız. Yürüttükleri kirli savaştandır. Çaresizliklerinin korkusudur" dedi.

'AKP'den asla merhamet dilemeyeceğiz'

Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: AKP'den asla merhamet dilemedik, dilemeyeceğiz, faşizmin karşısında dimdik duracağız. Boyun bükmeye, diz çökmekle asla barış olmaz. Kendi özgürlük mücadelesinin arkasında durarak barış gelir. Korkmadan, eşitçe yaşadığı gün barış olur. Sahte barışlara, uzun vadeli savaşlara izin vermeyeceğiz."

'Terörü görmek istiyorsanız buyurun Cizre gelin'

"Bütün dünya terörünü ne olduğunu görmek isteyenler buyursun Cizre'ye, Sur'a gelsin" diye dünya liderlerine çağrıda bulunan Demirtaş, "AKP açık terör destekçisi olmuş. En büyük terör üreticisi AKP'dir. AKP'nin sonunun, siyasi bitişinin artık başladığı bilinmelidir" diye konuştu.,

'Şah İsmail Türbesi nerede?'

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın "PYD ve YPG'yi terör örgütü ilan etmesi" çabalarına yanıt veren Demirtaş, "PYD'yi terör ilan edecekler. 'Atamız, dedemiz' dediğiniz Şah İsmail Türbesi nerede? PYD'nin kontrolünde, YPG'nin desteğiyle taşımadınız mı? IŞİD havaya uçuracaktı. Salih Müslim'den rica ettiniz, taşındı. Salih Müslim ile defalarca Ankara'da görüşmeler yapmadınız mı? Ne görüştünüz? PYD, Türkiye'ye geldi, elini gönlünü Türkiye'ye açtı. Bir mermi, bir taş bile sınırda atmış değil. Ama her gün top atıyorsunuz, füze atıyorsunuz. 

'AKP artık IŞİD uzantısıdır'

Yüzlerce insanı katleden IŞİD'e karşı ne yaptınız? Tek bir taş atmayanı terör örgütü ilan ediyorlar. Ama IŞİD'i ise öfkeli çocuklar olarak görüyorlar. Asıl terör destekçiliği budur. AKP artık IŞİD uzantısıdır. AKP'nin vahşice saldırılarına sessiz kalanlar IŞİD'in etrafından dayanışma içinde."

Saldırılara karşı bedeli neyse ödeyeceklerinin altını çizen Demirtaş, "Direniş ve kahramanlık yenilmeyecek, barbarlık kaybedecektir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.