1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: Kürdistan Kürtlerindir
Demirtaş: Kürdistan Kürtlerindir

Demirtaş: Kürdistan Kürtlerindir

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşen Roboskili aileler, sık sık tehdit edildiklerini ve olayın üzerinin kapatılmaya çalışıldığını belirterek, Ramazan Bayramı'nda 4 gün boyunca mezarlıkta eylem yapacaklarını duyurdu.

A+A-

DİYARBAKIR - Diyarbakır'a gelen Roboskili aileler, BDP Diyarbakır İl Örgütü'nü ziyaret ederek, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Roboski katliamının üstünün örtülmemesi için siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini ziyaret eden aileleri, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Ayla Akat ile BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt karşıladı.

Ziyarette konuşan Roboskili ailelerden Ferhat Encü, Roboski katliamı üzerinden 7 buçuk ay geçmesine rağmen faillerin hala ortaya çıkarılmadığını belirterek, "Bir kişi dahi ifadeye çağrılmamış, gözaltına alınmamış, görevlerinden alınmamıştır. Biz biliyoruz ki bu katliamı gerçekleştirenler aramızda dolaşıyor ve bundan rahatsız oluyoruz. Bu katliamın aydınlatılmaması yeni katliamlara yol açar. Bu katliamının unutulmaması faillerinin ortaya çıkarılması için mücadelemiz sürecek. Roboski katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir insanlık suçudur" dedi.


'5 Roboskili rehin tutuluyor'

Faillerin açığa çıkarılması için herkesin çaba harcaması gerektiğini dile getiren Encü, "Roboski'de bir zulüm bir baskı uygulanıyor. Askeri ve idari yetkililer aileleri baskı altında tutarak, tehdit ederek bu katliamın kapanması için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Biz aileler olarak bu katliamın üstünün örtülmemesi için bu yaklaşıma karşı duracağız ve tepkimizi dile getireceğiz. Failler bulunmadığı gibi kaymakama bir tokat atan 5 arkadaşımızın tutuklu olması bu katliamın bize yaşattığı acıyı ikiye katlamış. Bu kadar hukuksuzluğa rağmen adalet arayışımız sürüyor. Adalet arayışımıza karşılık bulamıyoruz" dedi. Tutuklu bulunan 5 Roboskili için Uludere Savcısı ile görüştüklerini hatırlatan Encü, "Uludere savcısı ile görüştüğümüz zaman bu insanlarının suçu olmadığını söyledik. Savcının zihniyeti Kaymakam, Vali, Başbakan, İçişleri Bakanı'nın zihniyeti hepsi aynı. Bize '5 kişi tutuklu ve 15 kişi aranmaktadır. Gidin o 15 kişiyi getirin dava açayım' diyor. 'Eğer 15 kişi gelmezse bu tutuklu 5 kişi hakkında dava açmam' diyor. Biz biliyoruz ki o 5 kişi biz ailelere karşı bir rehin olarak kullanılmaktadır. İçlerinde üniversite öğrencileri, ailesine bakmakla yükümlü insanlar var. Bu insanlar 7 buçuk aydır ifadesine başvurulmadan dava açılmadan böyle bir hukuksuzluğa devam ediliyor. Bu hukuksuzluğa son verilmesini, bizi değil Roboski katillerinin yargılanmasını istiyoruz" dedi.

'Bayramın 4 günü de mezarlıkta olacağız'

"34 insan paramparça edilmiş ve failleri ortalıkta gezerken, kimisi karışmamış olmasına rağmen hala tutuklu" diyen Encü, "10 yıllık AKP iktidarında her bayramı bize zehir ettiler. Bu bayramı da bize zehir ettiler. Bundan dolayı bu katliamın üzerinin örtülmemesi için bayramın 4 günü de mezarlıkta çadır kurarak ailelerle gece gündüz protesto edeceğiz. Roboski'de 4 gün boyunca yasımız devam edecek. Kamuoyundan duyarlı insanlardan sivil toplum örgütleri partiler ben insanım diyen herkes Roboski'ye gelerek yanımızda durmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu. 

'Tehdit edilen bazı aileler mezarlığa gidemiyor'

Ardından aileler adına konuşan Ubeydullah Encu, tazminat tartışmalarına dikkat çekerek, "Tazminatı asla kabul etmiyoruz. Bazı şahıslar 'tazminat almış' diyorlar. Hiç kimse bu tazminatı almamış, alamaz. Şırnak Valisi tek bir kişi bile tazminat almışsa açıklasın. Kimse almamıştır. Faillerimizi arıyoruz. 700 kadro vermiş. Ne kadrosu? Korucu kadrosu. Kaderimiz silahların gölgesinden düşmeli. Kadro verdikleri insanlar, sabıkalı, sorunlu insanlara silah vermişler. Uludere'nin iki köyü geçtiğimiz gün verilen silahlarla sabaha kadar kavga etti. Kimin silahıyla? AKP'nin silahlarıyla. Hükümet sözünü yerine getirmedi. Bizim ölen insanlarımız üzerinden oyun oynanmasını asla kabul etmiyoruz. Silah verip 'alın birbirinizi yok edin' diyor. Tek amacımız adaletin yerini bulmasıdır. Ailelerimiz sık sık tehdit ediliyor. Bazı aileler, tehditler nedeniyle mezarlığa gelemiyor. İnsanlarımızı bilinçli bir şekilde katlettiler. 8 ay geçti ama failler çıkarılmadı. Köylerimiz sık sık tehdit altında. Evlerimizin üzerinde asker nöbet tutuyor" dedi.

'Failler yargılanana kadar bu sayfa kapanmayacak'

Ardından konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Roboskili ailelerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. "7 buçuk aydır bütün dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen bir katliamın aslında bilinen faillerini arıyoruz" diyen Demirtaş, "Sorumluları bellidir. Gizli saklı bir olay değil. Biz bunun artık bir davaya dönüşmesi ve yargılamanın başlamasını istiyoruz. Fakat ilk günden bu yana olayı açığa çıkartacak bir devlet yoktu orada. Daha ilk dakikalardan itibaren bu olayı nasıl kapatabilir anlayışı olan bir devlet vardı. Kaymakam, savcı, askeri yetkililer dahil 'bu olayın nasıl üstünü örtebilir, aileleri nasıl ayrıştırabiliriz' sadece bunun telaşı vardı. Biz nasıl bir devlet zihniyetiyle karşı karşıya olduğumuzu bilerek bu faşist zihniyete karşı mücadele yürütüyoruz. Bu devleti tanıyoruz. Yüzyıldır aynısını her yerde yapıyor. Bu defa yemin ettik tüm halkımıza asla bu olayın peşini bırakmayacağız. Geçmiş olayların üstünü kapatmış olabilirler; ama Roboski sorumlularıyla birlikte kimse failleri yargılanana kadar bu defter bu sayfa kapanmayacak. 34 kuzudan söz etmiyoruz, 34 gencecik insandan söz ediyoruz" dedi.

'7 buçuk ayda failleri nasıl bulamazsınız?'

5 Roboskili gencin tutuklu bulunmasına tepki gösteren Demirtaş, "O soruşturmayı o kadar hızlı yürütüp tutuklayan savcılar devlet hukuk sistemi 7 buçuk aydır 34 insanın katili ile ilgili tek bir şey yapmıyor. Ankara'dan kim talimat vermiş belli, siyasi olarak sorumlu kim belli, uçağı kullanan belli, bombayı atan belli, yereldeki komutan ismi cismi belli, neyi arıyorsunuz? Hepsi belli ve kayıtlıdır. Diyarbakır Özel Yetkili Savcısı'na failleri buradan söyleyeyim, R. Tayyip Erdoğan, Nejdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı, Şırnak Jandarma Alay komutanı, Uludere Jandarma Alay Komutanı, Uludere Kaymakamı bunlar hepsi faildir. Tek bir konuşmamıza dahi hemen tutanak tutup fezleke hazırlayıp Meclis'e gönderiyor savcı. Milletvekili, genel başkanı tanımıyor. Bak 7 aydır failler bunlar. Hukukçuysan cesaretin varsa gönder bakayım onlarla ilgili bir fezleke? 7 buçuk aydır neyi soruşturuyorsun. Uludere savcısını da bu soruşturmayı örtmeye çalışan savcıyı da şikayet edeceğiz. Biliyoruz şikayet edeceğimiz kurum da AKP'nin kurumudur HSYK. Uluslararası'na taşıyabilmek için. Savcı da artık bu işin sorumlusudur. Örtmeye çalışıyorlar. 7 buçuk ayda failleri nasıl bulamazsınız?" diye sordu.

'Roboski'nin iç hukukta karşılığı yok, vicdan ve ahlakta karşılığı var'

"Bir taş atan çocuğu 10 bin kişinin içinde peşine veriyorsunuz, yakalarsanız götürüyorsunuz, yakalayamazsanız gece evine baskın düzenleyip alıyorsunuz. Nedir panzerinize bir taş attı diye" şeklinde konuşan Demirtaş, "Kürtlere bomba yağdıranlara bu kadar toleranslı davranıyorsanız davranmaya da devam edebilirsiniz. Devlet sizindir çünkü, Kürtlerin değil. Ama Kürdistan da Kürtlerindir bunu unutmayın. O devlet sizin olabilir ama o üstünde sömürgeci zihniyetle egemenlik kurmaya çalıştığınız topraklar da Kürt halkının topraklarıdır. Binlerce yıldır Kürt halkının topraklarıdır. Roboski budur işte, bu nedenle açığa çıkarılmıyor. Roboski'nin Türkiye'nin iç hukukta karşılığı yoktur, vicdanda ahlakta karşılığı vardır. Türkiye'nin kanunları 'bunu örtün' diyor. 'Kürt'ü katlederseniz üstünü örtün' diyor. Bunlar zaten bu topraklarda Kürtleri yok etmek için görev yapan zihniyetlerdir. Öldürdükleri aileleri hala tehdit ediyorlar. Bunların orada bir meşruiyeti yok" dedi.

Uludere Kaymakamı'na çağrı!

Olayın olduğu gün Kaymakam ile görüştüklerini hatırlatan Demirtaş, "Bunu örtecekler sizi de buna alet edecekler dedik. 'Hayır' dedi. Bakın 7 buçuk ayda bu noktaya geldik. Uludere Kaymakamı'na sesleniyorum, olayın olduğu gece seninle konuştuk. Sen de bir Kürtsün dedim yüreğin yiyiyorsa istifa et. Bu olayı örtecekler dedim. İstifa et de ki 'benim halkım katledilirken ben tarihe Uludere Kaymakamı olarak geçmek istemiyorum' de. Ama kaymakam hayır dedi. Bak seni de bu olaya alet ettiler kaymakam efendi. Uludere katliamı olduğunda bir Kürt olarak orada görevdeydi tarihe böyle geçti. Sana da hayırlı uğurlu olsun. Sana 3-5 Uludereli genç saldırdı diye onları da tutuklattın, sen de kendine Kürt diyorsun" dedi.

Demirtaş'tan Bakan Eker'e çağrı: Şu kadar vicdanınız var mı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in bazı gazetelerde verdiği röportajında "BDP'lilerin iradesi yok" açıklamasına tepki gösteren Demirtaş, "Utanmadan bunları söylüyor. Sen Diyarbakır'ın milletvekilisin, Kürdüm diyorsun Roboski ile ilgile 7 buçuk aydır bir cümle üzüntünü belirtmemişsin. Utanmadan 'BDP'de irade yok' diyorsun. Sen de mi irade var? Başbakan 'höt' dese kaçacak yer arıyorsunuz. Utanmıyorsunuz? Başbakan'ın tek bir cümlesi dışında bugüne kadar hangi AKP'li vekili tek bir icraat yapabilmiş. Şu kadar iradeniz var mı? İradeyi bırakın şu kadar vicdanınız var mı? AKP'deki Kürt kökenliklere söylüyorum, var mı vicdanınız? Olsa istifa etmeniz lazım. Bugün Suriye'de hangi Kürt siyasetçisi gidip Beşar Esad'ın partisinde siyaset yapar? Irak Kürdistan'ında hangi Kürt gidip Maliki'nin partisinde siyaset yapar? Ama burada yapılıyor. Burada Kürtler gidip kendi halkına zulmeden partide siyaset yapıyorlar. Dönüp utanmadan 'BDP'nin iradesi yok' diyebiliyor bu zat. Diyor ki 'Bazı BDP'liler özel görüşmemizde kendileri de 'Demokratik özerkliğe inanmıyor saçma sapandır' diyorlar' diyor. Açıklamazsanız alçaksınız. Hangi BDP'liler bunu söylüyor?" dedi.

Roboski şehitleri anıtı yapılacak

Roboski katlimı sorumluları açığa çıkarılıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Demirtaş, Roboski katliamında yaşamını yitirenler için Roboski'ye anıt yapmayı düşündüklerini söyledi. Demirtaş, "Aileler uygun görürse orada bir anıt projesi gerçekleştireceğiz. Roboskili şehitlerimizin anısına bir anıt inşa edeceğiz" dedi. Demirtaş, Ramazan Bayramı'nda Roboskili ailelerin yapacağı 4 günlük eyleme de destek vereceklerini açıkladı.

'Devlet 13 gündür Şemdinli'de denetimi yitirmiştir'

Gazetecilerin Şemdinli'de devam eden çatışmalara ilişkin sorusunu yanıtlayan Demirtaş, "Yaklaşık 300 kilometrekarelik bir bölge 13 gündür Türkiye Cumhuriyeti denetiminde değil. Bunu hükümet saklıyor. Her askeri operasyonu daha başlamadan büyük bir yaygarayla kamuoyuna duyuran, saat başı açıklama yapan Genelkurmay, 13 gündür suskun. Çünkü 13 gündür orada kontrolü, denetimi yitirmiştir. AKP'liler askeri operasyonların kesin çözüm getireceğini PKK'nin Sri Lanka modeliyle imha edileceğini, KCK tutuklamalarıyla da tümünün tasfiye edileceğini söylediler. PKK'ye 3 ay ömür biçmişlerdi. Şimdi gelinen noktada görülüyor ki orada sınır ötesi askeri operasyon başlatılmak üzereyken tam tersi durum oluyor ve PKK sınır ötesi operasyon yapıyor. 300 kilometrekarelik bir alanı kendi denetiminde tutabiliyor. Demek ki ortada askeri bir başarı yok, demek ki askeri olarak sonuç almak mümkün değil demek ki siz 1 yıldır bu halkı aldatarak bu işi götürmeye çalışıyorsunuz" dedi.

Çocukları Şemdinli'de askerlik yapan ailelere çağrı

Çocukları Şemdinli'de askerlik yapan ailelere seslenen Demirtaş, "Bu halkın evlatlarını askere alıp 13 gündür ailesine haber vermeden savaştırıyorsunuz. Hem kayıpları hem sonuçlarını kamuoyundan saklıyorsunuz. AKP işte böyle çaresiz bir duruma düşmüştür. Şu dakikadan itibaren çıkıp hükümetin Kürt sorununda askeri seçeneği askıya aldık demesinin günü gelmiştir. Asker anneleri feryatlarını yükseltmelidir. Evlatlarını AKP'nin çılgınlıklarına feda edemezler. O bölgede çocukları askerlik yapan aileler sesini daha da yükseltmelidir. Çünkü orada olup bitenler kamuoyundan saklanıyor. Köyler mezralar da boşaltılmıştır. Ordu karadan o bölgeye giremiyor" dedi. DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum