Demirtaş: Demokratik ulusu birlikte inşa edeceğiz

Demirtaş: Demokratik ulusu birlikte inşa edeceğiz

HDP 2. Olağanüstü Kongresi'nde eş genel başkan adayları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ konuştu.

HDP Eş Genel Başkan adayı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, “Halkların Demokratik Partisi olarak hakiki bir cumhurbaşkanı adayı ile ortaya çıkacağız. Devletin iki adayına karşı halkın tek adayıyla cumhuriyet tarihinde ilk defa Çankaya’ya halk çıkacak inşallah” dedi.

Uzun yıllardır her toplantılarını tarihsel bir misyonla, tarihsel bir sorumlulukla gerçekleştirdiklerini belirten Demirtaş, “İşte bir kez daha, benzer bir tarihi süreç içerisinde yine aynı sorumluluk ve ciddiyet çerçevesinde bir kongre daha başarıyla pratikleşiyor. Ülkemizin etrafının kan ve barut kokusu içerisinde inim inim inlediği bir dönemde, bütün Ortadoğu coğrafyasının alt üst oluşlarla çalkalandığı, içeride de otoriter karakteri ile vatandaşlarımıza korku salan bir hükümetin iş başında olduğu bir süreçte, sudan çıkmış balık misali çaresizce çırpınan bir muhalefetin hazin durumunun yarattığı umutsuzluk ortamında, gerçek umudun adresi olarak kongremizi gerçekleştiriyoruz. HDP artık değişimin, özgür geleceğin, barışın, hakkın ve adaletin gerçek temsilini var edecek tek umut haline gelmişti” diye konuştu.

“HDP’Yİ TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE YENİDEN ÖRGÜTLEYEREK TABANA YAYILMIŞ EN GENİŞ KİTLE PARTİSİNİ İLK GENEL SEÇİMLERE HAZIR HALE GETİRMEK ZORUNDAYIZ”

Demirtaş, büyük onurun sorumlulukları olduğunu belirterek, “İşçinin madem sesi olacağız, ırgatın sesi olacağız, madem onlar kadar yorulacağız, canımızı ortaya koyacağız. Başörtülü ile beraber olacağız. Çalanla çırpınla değil; helal kazananla olacağız. Biz 700 bin dolarlık saati olanlardan olmayacağız" diye konuştu.

Demirtaş, konuşmasında ırkçılığın faşizmin tuzağına düşmeden ortak vatanı özgürlükler cenneti yapmak için vatandaşların birbirine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Yüz yıl önce, sınırları çizenlere fırsat vermemek için birlik olmaktan başka çare olmadığını anlatan Demirtaş, "Bütün kimlik ve mezheplerin eşit olduğu egemenliği paylaştığı modeller, Türkiye için örnektir. Bizler her halkın ve kültürün yaşamını paylaşacağız. İlişkilerin bölge barışına katkı sunması destekleyeceğiz. Engelli yurttaşların haklarının engellenmediği, Müslümanın Müslüman gibi yaşamak istiyorsak bunun yolu birlikte yaşamdan geçer. Toplum özgür oluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Yer altı ve yer üstü zenginliklerinin üzerinde yaşayanların kaderini değiştireceğiz. Sırtımızı Batı'nın değerlerine de kendi değerlerimize de çevirerek bütün Ortadoğu'ya örnek olacağız, bizler” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sırtımızı batının pozitif değerlerine çevirmeden kendi öz değerlerimizle bütün Ortadoğu’ya kalıcı barışı getirecek örnek bir model olarak Halkların Demokratik Partisi’nin iktidarını gerçekleştireceğiz. İşte bu anlayış çerçevesinde bizler de Halkların Demokratik Partisi olarak hakiki bir cumhurbaşkanı adayı ile ortaya çıkacağız. Devletin iki adayına karşı halkın tek adayıyla cumhuriyet tarihinde ilk defa Çankaya’ya halk çıkacak inşallah. Önümüzde bizleri bekleyen zorlu dönemler olacak, her şeyden önce Halkların Demokratik Partisi’ni Türkiye’nin 81 ilinde yeniden örgütleyerek tabana yayılmış en geniş kitle partisini ilk genel seçimlere hazır hale getirmek zorundayız. Artık AKP iktidarına karşı gerçek bir alternatifi halklarımızın hizmetine sunma zamanı gelmiştir. Halkımızın çaresizlikten ve sonradan bin pişman olarak AKP ve CHP’ye vermek zorunda kaldığı desteği gerçek adresinde, yani HDP’de birleştirmek için önümüzde hiçbir engel yoktur. Bu dönemde yönetim kademelerinde görev alacak her arkadaşımızın işte bu tarihi misyona denk bir ciddiyetle çalışmalara katılacağına yürekten inanıyorum. Göreve gelecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.”

“HALKLARIMIZLA BİRLİKTE HDP, ÇOĞUL GÜCÜ KURACAK”

Kongrede, adaylığını açıklayan Yüksekdağ konuşmasında, Türkiye'de hiç kimsenin demokrasiyi istemediğini, talep etmediğini söyleyerek, HDP'yi oluşturan gücün Türkiye'de demokrasiyi kuracak bir yol olduğunu ifade etti. Yüksekdağ, "Demokrasiyi biz kuracağız" ifadesini kullanarak, şunları söyledi:

"Halklarımızla birlikte, HDP çoğul gücü kuracak. Barışın özgürlük ve demokrasinin olmadığı yerde direnenler olacaktır. Kürt sorununu, barışçıl biçimde çözmemekte devam ederseniz ateş sizi de yakacak. Çeteler sizi de helak edecek. Halklarımız barışa barışla birlikte, eşitlikçi çözümün sağlandığı bir ülkede kucaklaşarak yaşasınlar. Bu bizim çağrımızdır. Zemin sağlanmadığı müddetçe direnmeye, halkımızın haklarını söke söke almaya devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum