Dede: Tecrit kalksın ki sorunlar çözülebilsin

Dede: Tecrit kalksın ki sorunlar çözülebilsin

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “Tecrit kalkmalı ve Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmalı ki yaşanan sorunları çözebilsin” dedi.

Cezaevinde devam eden açlık grevi eylemlerine ilişkin konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, tecridin bir an önce kalkması gerektiğini söyledi. Dede, “Tecrit kalkmalı ve Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşmalı ki yaşanan sorunları çözebilsin. Öylesi bir ortamda çözüm tüm sahayı etkileyecek. Rojava’yı ve Başur’u, emekçiyi, işçiyi de etkileyecek. Topyekun bir çözümün önü açılmış olacak” dedi.

Tecridin sadece cezaevindeki tutukluların sorunu olmadığını, Ortadoğu’da yaşayan herkesin sorunu olduğuna değinen Dede, “İmralı’da hukuksuzluk başladı mı her yere sirayet ediyor. Cezaevlerinde tutuklular en insani haklarını bile kullanamıyor. Kötü muamele, taciz var, disiplin cezaları veriliyor. Tecrit öylece yaşamın her alanına yayılıyor” diye konuştu. Dede, “Sayın Öcalan’ın sesinin çıkması Sayın Öcalan’la oluşabilecek müzakere bütün Ortadoğu'da nefes almanın, rahatlamanın, yeni bir sürecin önünü açacaktır. Zaten yıllardır devam eden bir tecrit ve hukuksuzluk var. Bu uygulamalar hepimize sirayet etmiş durumda. Herkesin bu tecride ve hukuksuzluğa karşı çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

ÇÖZÜM SÜRECİ 

“Çözüm Süreci”nde toplumun nefes aldığı bir dönem olduğunu dile getiren Dede, “Görüşmeler devam ettiği zaman çok ciddi sorunlar yaşanmıyordu ama ne zaman ki bu görüşmeler sona erdirildi işte kendi deyimleriyle bu ‘masa devrildi’ ya da ‘buzdolabına konuldu’ o günden beridir her gün coğrafyamızda insanlar katlediliyor. İnsanlar mülteci olmak durumuna düşüyor. İnsanlar yerlerini, yurtlarını terk ediyorlar, ekonomik olarak büyük zorluklar çekiyor. Dışarıda da bir kriz hali var” dedi.

“Tecrit kalkmadığı sürece yaşanan bu krizden kurtulamayız” diyen Dede şunları söyledi: “Tecrit olmasaydı ve ‘Kürt Sorunu’ demokratik yollarla çözülebilmiş olsaydı Türkiye'nin ekonomisi savaşa ayrılmazdı. Tecrit olmasaydı yine insanlar haklarını talep edebileceklerdi. Demokrasi bu ülkeye yerleşmiş olabilecekti. Kürt sorunu çözülmediği sürece bu çatışma ortamı olduğu sürece bu kriz yaşanacaktır. Kürt sorununun muhatabı bellidir ve muhatap Sayın Öcalan’dır. Bugün bu sorunu ne kadar ötelerseniz, ne kadar görmezden gelirseniz de gerçek budur. Dolayısıyla Sayın Öcalan'ın müzakerelere katılması ve onunla görüşülmesi lazım. Bunun yolu da elbette ilk önce tecridin kaldırılmasıdır. Sonra özgürlüğünün sağlanması lazım ki Türkiye rahat bir nefes alabilsin” diye konuştu. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.