Dede, Hakkari'deki sokak hayvanları sorununu Bakan Pakdemirli’ye sordu

Dede, Hakkari'deki sokak hayvanları sorununu Bakan Pakdemirli’ye sordu

Hakkari Milletvekili Sait Dede, il genelinde yaşanan sokak hayvanları sorununu meclise taşıdı.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Hakkari’de yaşanan sokak hayvanları sorununu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Dede, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Hakkâri ve ilçelerinde bulunan kamu kurum ve kuruluşların başta sokak hayvanları olmak üzere evcil ve yabani türden olan hayvanlara yönelik Hayvanları Koruma Kanuna aykırı olarak tedbir almadıklarını belirterek, “İhmali davranışlarla hayvanlar kendi kaderlerine terk edilmekte, böylelikle canlıların yaşam ortamı ve ekosistem tehlikeye atılmaktadır. En son ne yazık ki Çukurca ilçemizde çiftlik hayvanlarına saldıran sokak köpeklerini bir yurttaşımızın öldürmesi bu konunun vahametini gözler önüne sermiştir. Durum ne yazık ki Hakkâri il merkezinde ve diğer ilçelerde de farklı değildir. Sokak hayvanları çöplerden beslenmekte ve barınakları bulunmamaktadır. Yaklaşan kış mevsimi düşünüldüğünde acil tedbirlerin alınması zarureti bulunmaktadır. Hayvanların hiçbir şekilde aç susuz bırakılmaması, barınmalarının ve beslenmelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu noktada 5199 sayılı koruma kanunu; yerel yönetimlere birtakım yükümlülükler yüklerken kanunun uygulayıcısı olan bakanlığınıza da ek olarak ilgili kurumları denetim görevi vermektedir” ifadelerine yer verdi.

Dede, Bakan Pademirli’ye şu soruları yöneltti:

  1. Hakkâri ve ilçelerinde toplam kaç hayvan barınağı ve bakımevi vardır? Sokak hayvanlarını korumaya yönelik bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
  2. Her türlü hayvan sağlığının korunması için programları hazırlamak ve hazırlatmak, uygulamaya koymak ve programların yürütülmesini sağlamakla görevli Bakanlığınızın Hakkâri ve ilçelerinde kaç veteriner hekimi bulunmaktadır? Hayvan sağlığının korunması için; Hakkâri, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik belediyeleriyle yürüttüğümüz bir çalışma var mıdır?
  3. Özellikle askeri üs bölgelerinde başlangıçta sahiplenilen ancak bir süre sonra serbest bırakılarak sokağa terk edilen hayvanlarla ilgili bir çalışmanız olacak mı?
  4. Bakım evi ve barınak bulunmayan belediyelere ilişkin söz konusu merkezlerin kurulması yönünde belediyelerle yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Bakanlığınızın ilgili kurumlara bu konuda bir yaptırımı olmuş mudur? Hakkâri’de Koruma kanununa muhalefetten hakkında para cezası kesilen kamu kuruluşu var mıdır?
  5. DKMP Genel Müdürlüğüne bağlı 15 bölge, 81 il müdürlüğü ve 159 şeflik vasıtasıyla hayvanların herhangi bir sebeple ihmal edilmemesi ve aç-susuz bırakılmaması maksadıyla bütün önlemlerin alınacağı, gerekli denetimlerin titiz bir şekilde sağlanacağı yönündeki beyanlarınız kapsamında bakanlığınızın Hakkâri ve ilçelerinde aldığı tedbirler nelerdir?
  6. Hakkâri ve ilçelerinde koruma kanununa ilişkin olarak denetimleriniz ve sokak hayvanlarına ilişkin çalışmalarınız nelerdir?
  7. 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde sokak hayvanları için bir bütçe ayrılmış mıdır?

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum