Davutpaşa'da 8 yıldır adalet aranıyor

Davutpaşa'da 8 yıldır adalet aranıyor

21 kişinin yaşamını yitirdiği, 117 kişinin de yaralandığı Davutpaşa Katliamı'nda yakınlarını kaybeden aileler, katliamın 8'inci yıl dönümünde patlamanın olduğu yere karanfil bıraktı.

İSTANBUL - İstanbul Zeytinburnu'na bağlı Davutpaşa'da 31 Ocak 2008 tarihinde havai fişek atölyesinde meydana gelen ve 21 kişinin öldüğü, 117 kişinin de yaralandığı patlamanın üzerinden 8 yıl geçti.

Tarihe "Davutpaşa Katliamı" olarak geçen patlamada yaşamını kaybeden yurttaşların aileleri, patlamanın olduğu yerde anma etkinliği düzenledi.

Zeytinburnu'ndaki Çiftekarpuzlar Caddesi üzerinde bulunan Shell petrolün önünde toplanan aileler, patlamada hayatını kaybedenlerin fotoğrafların bulunduğu ve "Davutpaşa'yı unutmadık unutturmayacağız" yazılı pankart ve "İş kazası değil cinayet", "Çalışırken ölmek istemiyoruz" sloganlarıyla patlamanın yaşandığı alana kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında "Sorumlular yargılansın adalet istiyoruz" dövizleri taşınırken, kortejin ön sıralarında katliamda yaşamını yitiren yurttaşların çocukları yer aldı.

Yürüyüş sonrası katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra katliamda yaşamını kaybeden Kadir Cesur'un eşi Arzu Cesur açıklama yaptı. 

'Tam 8 yıldır adalet arıyoruz'

Cesur, "8 yıldır her gün yüreklerimizde aynı patlama meydana geliyor. 8 yıldır her gün yüreklerimiz dağlanıyor, acılarımız taptaze. Acımız birleştirdi bizi. Bizler Davutpaşa patlamasında yakınlarını kaybedenlerin, yaralıların adalet arayan yakınlarıyız. Tam 8 yıldır adalet arayışımız sürüyor" dedi. 

'Mücadelemiz, çalışırken ölmemek için'

Bütün kaygıların emek mücadelesinin işçilerin hayatına mal olmaması olduğunu belirten Cesur, mücadelelerinin çalışırken ölmemek için ve denetim sorumluluğu olanların görevlerini gereği gibi yapması için olduğunu söyledi. Cesur, Davutpaşa patlamasının unutulmaması için patlama alanının park yapılması için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi'ne taleplerini ilettiklerini de belirtti.

Cesur'un konuşmasının ardından patlamanın yaşandığı alana ilk önce katliamda yaşamını yitirenlerin çocukları, ardından da yakınları karanfiller bıraktı. Anma etkinliği, sloganlar eşliğinde sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.