Davutoğlu’nun HDP ziyaretinde IŞİD tartışması

Davutoğlu’nun HDP ziyaretinde IŞİD tartışması

HDP Eş Genel Başkanları, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ziyareti sırasında, Türkiye'nin Rojava politikasını eleştirerek, hükümetin YPG'ye karşı IŞİD'i desteklediğini söyledi

ANKARA - IŞİD'in Musul'u işgal etmesinin ardından Türkiye Konsolosluğunu basarak Başkansolos dahil 49 misyon temsilcisini rehin almasına ilişkin hükümetin girişimleri sürüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, meclisteki grupları dolaşarak konuya ilişkin sıcak bilgileri paylaştı. HDP Grubuna gelen Davutoğlu'nu HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Dışilişkiler üyesi Nazmi Gür karşıladı.

Yapılan görüşmede, Davutoğlu'nun özellikle rehineler ve konsolosluğun durumuna ilişkin bilgi verirken rehinelerin kurtarılması için her türlü çalışmayı yürüttükleri yönünde bilgi verdi. Davutoğlu, mecliste genel görüşme yapılmak yerine gruplara bilgi verilmesi yöntemini de rehinelerin "can güvenliğine" bağlayarak, "Eğer genel görüşme yapsaydık oradaki rehinelerin can güvenliği tehlikeye girebilirdi" şeklinde değerlendirme yaptı. 

Buna karşılık IŞİD meselesinin daha geniş bir perspektiften ele alınmasını isteyen HDP heyeti ise IŞİD'in Musul'u işgal etmesinin "vahim bir durum" olarak nitelendirdi. HDP heyeti, IŞİD'in bölgedeki bütün halklar açısından tehlike ve tehdit arz ettiğini ve Musul gibi çok kültürlü bir kentin düşmüş olmasının da ayrıca kaygı verici olduğunu belirterek, Türkiye'nin meseleye daha geniş bakmasını istedi. Ayrıca Türkiye'nin Rojava politikasını ve YPG'ye karşı IŞİD'i desteklemesini eleştiren HDP heyeti, Kürt-Türk ilişkilerini ve bölgede kurulacak olan demokratik bir ittifakla sorunların çözülebileceğini paylaştı. 

HDP heyetinin Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği yönündeki eleştirilerini kabul etmeyen Davutoğlu'nun ise, "Bunlar doğru değil, biz başından beri IŞİD'i terörist örgüt olarak ilan ettik ve hiç bir şekilde desteklememiz mümkün değildir" diye konuştu.

Bu arada Bakan Davutoğlu'nun verdiği bilgilere göre diplomatik rehineler konusunda henüz bir gelişme olmazken söz konusu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Davutoğlu'nun HDP heyeti ile görüşme yaparken kendisine Tır şoförlerinin serbest bırakıldığına dair bilgi geldiği de öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.