1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu: Milletvekili adayı olmayacağım
Davutoğlu: Milletvekili adayı olmayacağım

Davutoğlu: Milletvekili adayı olmayacağım

Ahmet Davutoğlu, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekilliğine aday olmayacağını açıkladı.

A+A-

Eski Başbakan  ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, AK Parti dışında bir siyasi faaliyette bulunmadığını ve bulunmayacağını açıkladı. Davutoğlu, milletvekili adayı olmayacağını açıkladı. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Davutoğl, şunları söyledi:

OMUZ OMUZA SEÇİM KARARI ALINMIŞTIR: 26’ncı dönem Meclis yapısı çok çetin bir sınavı geçmiş bir yapıdır. Her şeyden önce 15 Temmuz gecesi hain FETÖ terör örgütünün kurduğu büyük tuzağa karşı omuz omuza direnen bu yüce Meclis’in aziz milletvekillerini tebrik ediyorum. Ben de böyle bir heyetin parçası olmaktan gurur duyuyorum. O gece Meclisimiz ve bütün millet olarak terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz mücadeledir.
Partimin değerli milletvekillerine teşekkürü bir borç biliyorum. Onlarla birlikte omuz omuza çalışmak da büyük bir gurur vesilesidir. Arkadaşlarımın 1.5 yıllık milletvekilliği süresinden feragat ederken tereddüt göstermemiş olmaları da her türlü takdirin üzerindedir. AK Parti her zaman olduğu gibi omuz omuza erken seçim kararı almıştır. Hayırlı olmasını diliyorum.

GECE GÜNDÜZ ÇABA SARF ETTİM: Şahsımla ilgili ve Türkiye’nin siyasi gelişmeleriyle ilgili kanaatlerimi paylaşmak isterim. Akademik hayatta da devlet hayatında da her zaman ilkesel davrandım. İlkesel olmayan hiçbir tutumun yanında yer almadım. Her şeyden önce herhangi bir fikrin ya da siyasi tavrın meşru olabilmesi için etnik, mezhebi ayrım gözetmeden, insan onurunun, canının, malının, neslinin düşünce ve inanç özgürlüğünün korunması esastır. Bunun korunmadığı hiçbir yapı kalıcı olamaz. Bu temel ilkeler benim için olmazsa olmaz ilkelerdir. Fikri faaliyetleri anlamlı kılan da bu temel ilkelerdir. Herhangi bir tavır bu ilkelerle çeliştiğinde siyasette anlamını kaybeder. Bu bağlamda AK Parti’nin kurucu ilkelerinin bu ilkelerle birlikte tarih sahnesine çıkması Türkiye için dönüm noktasıdır. O zaman, yolsuzluklara, yasaklara ve yoksulluğa karşı mücadele için başlayan bu hareket Türkiye için büyük ümit kaynağı olmuştur. Ben de bu ilkelerin hayata geçmesi için gece-gündüz çaba sarf ettim. Bu yolla da milletime olan borcumu ödemeye gayret ettim.

SOSYAL MEDYA OPERASYONLARI: Nitekim bu siyasal varoluşu anlamlı kılan hareket olarak gördüğüm AK Parti’nin birlik ve beraberliği için, son grup toplantısında bu hareketin birliğine beraberliğine zarar verilmesine izin vermem diyerek başbakanlık makamını bıraktım. Her daim söylerim, Meclis grubu için de söylüyorum. Allah izzetle başladığımız görevleri izzetle tamamlamayı nasip etmesin. Her türlü hakarete, iftiraya, sosyal medya operasyonlarına sabırla muamele ettim. Mukabelede bulunmayı dahi düşünmedim. Benim için önemli olan Konya sokağına, Diyarbakır sokağına, İstanbul sokağına çıktığımda halkının gözünün içine baka baka yaşayabilmektir.

CUMHURBAŞKANIMIZLA PAYLAŞTIM: İki  yıl boyunca da bu temel ilkeler konusunda gördüğüm her türlü aksaklığı, kaygıları, anayasa paketi çerçevesinde de bu konudaki kanaatlerimi kaygılarımı düşüncelerimi Sayın Cumhurbaşkanımızla her vesileyle paylaştım. Üç-dört ay içinde de iki kez kapsamlı görüşmelerde düşündüklerimi kendisine arz ettim. Yine 15 Temmuz darbe girişimi komisyonunun sorduğu sorulara cevap verdim ve siyasi duruşumu ortaya koymaya çalıştım. Tek bir gayem vardı, kendime tutarlı olmak, milletimin hakkını savunduğumu gösterebilmek. Benim için siyaseti anlamlı kılan bu ilkelerdir. Gece-gündüz çalışmaya, milletimize hizmet etmeye devam edeceğim. Olmadığı durumlarda da kanaatlerimi, kaygılarımı her türlü kanalla en yetkili mercilere aktarmayı da sürdüreceğim.

ABDULLAH GÜL’LE GÖRÜŞME: Üç hususun net şekilde bilinmesini isterim. Birincisi geçtiğimiz günlerde Sayın Abdullah Gül’ün davetiyle bir araya gelmemiz sebebiyle spekülasyon üretildi. Benim için insani ahlak önemlidir. Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları, selefim olan başbakanları benimle görüşme davetinde bulunduğunda bunu yerine getiririm. Kimsenin bunu sorgulamaya da hakkı yoktur, fikir beyan etmeye de hakkı yoktur. Bizler, devlet görevi üstlenenler her birimiz millet meseleleriyle ilgili bir araya gelir konuşuruz.

İkincisi, temel kurucu ilkeleriyle bütün enerjimi son 16 yıl içinde vakfettim AK Parti hareketi ki, buna AK Parti’nin her bir neferi teşkilatı ve AK Parti’nin girdiği 5 genel seçimin ikisi benim genel başkanlığımda gerçekleşmesinden hareketle, bütün teşkilat mensuplarına canı yürekten teşekkür ediyorum. Son teşkilat değişimde görevi alanlara da bırakanlara da teşekkür ediyorum.

AK Parti aidiyetim sürerken, AK Parti dışında herhangi bir siyasal hareket, organizasyon içinde bulunmadım, bulunmam. Bunu da siyasi ahlakla bağdaştırmam. Eğer böyle bir şey yapacaksam AK Parti kimliğini bırakırım. Bu kimliği bırakmaya niyetim yok ve olmayacak. AK Parti’nin almış olduğu karar benim de karardır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır.

Üçüncüsü, kendi siyasi geleceğim konusunda ise beni tanıyanlar bilir başbakanlığı bir hafta içinde bırakmış olan siyasi kişiliğin gelecek hesabı olmaz. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim.

SİYASİ FAALİYETE DEVAM EDECEĞİM: Kendi şahsi siyasi geleceğim hususunda da iki konuyu vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçimler için milletvekili adayı değilim ve olmayacağım. İki, böyle bir algı oluşmaması için de zikrederek söylüyorum. Seçim sonrasında da hiçbir mevki makam beklentim planım yoktur ve olmayacaktır. Bundan sonra siyasi faaliyete devam edecek miyim? Edeceğim. Çünkü ilkeler konusunda Türkiye’de dünya da kritik bir eşikten geçiyor. Tarih nehri akarken bu tarih nehrine kenardan bakmayı doğru bulmam.

HİÇ BİR TEHDİDE KULAK ASMAKSIZIN KAYGILARIMI İFADE EDECEĞİM: AK Parti gençlik kollarında söylediğim husus açık ve nettir. Tarihin arkasından koşulmaz, içinde koşulur önüne geçilir. Tarihin önüne geçecek olanlar kendi ilkeleriyle tutarlı olanlardır. Önümüzdeki dönemde başta zikrettiğim ilkeler ve AK Parti’nin ilkeleri konusunda yapılacak her faaliyete hiçbir mevki makam beklemeksizin gece gündüz katkıda bulunacağım. Çelişkili her tutumda da hiçbir tehdide kulak asmaksızın kaygılarımı ifade edeceğim. Bunları ilgili yetkililerle de gerekli gördüğümde kamuoyuyla paylaşacağım. Bizim iki merciye borcumuz vardır. Allah’a ve millete.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.