Danıştay Tozkoparan'ın Riskli Alan Kararını da İptal Etti

Danıştay Tozkoparan'ın Riskli Alan Kararını da İptal Etti

Danıştay, Tozkoparan mahallesinin riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını "bilimsel değil, gözlemsel" bularak iptal etti. Danıştay, Derbent ve Saraçoğlu mahallesi riskli alan kararlarını da iptal etmişti.

Danıştay, Güngören'e bağlı Tozkoparan mahallesinin riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını "bilimsel değil, gözlemsel" diyerek iptal etti.

Yedi yıldır kentsel dönüşüme karşı mücadele eden Tozkoparan Derneği (TOZDER) 6306 sayılı afet yasası kapsamında mahalleyi riskli alan ilan eden kararı mayıs 2013'te mahkemeye taşımıştı.

Neden riskli belli değil

Danıştay 14. Daire, yapıların can ve mal kaybına yol açacak risk taşıdığı gerekçesiyle riskli alan ilan edilen mahalleyle ilgili hazırlanan raporları bilimsel bulmadı.

"Can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair idarelerce hazırlanan raporların gözlemsel genel bilgiler içerdiği, İstanbul'un önceki yıllarda yaşamış olduğu depremler sonucunda söz konusu yapıların olumsuz olarak etkilenip etkilenmediği yolunda belirlemeye yer vermediği, değişik tipteki yapılardan örnekleme suretiyle karot veya numune alınmak suretiyle teknik bir metot üzerinde çalışılmadığı, yapıların hangi yönlerden can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak yeterli bir bilgi içermediği ve bu nedenle riskli alan ilan edilebilmesi için Kanunun ve Uygulama Yönetmeliğinin öngördüğü koşulların detaylı bir teknik raporla oluşturulmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

Mahalleli "istekli" dendi

Kararda, Güngören Belediyesi'nin hazırladığı 14 yapının yerinde incelendiği teknik rapor da bilimsel bulunmadı.

"14 adet yapının incelenmesine ilişkin bulunan teknik raporun, alanda mevcut olan 5560 adet yapının farklı özelliklere sahip olması nedeniyle alanı kuşatıcı bilimsel niteliklere haiz bir rapor olarak kabulüne olanak bulunmamaktadır."

Belediyenin raporunda dikkat çeken bir diğer nokta ise maliklerin kentsel dönüşüm konusunda "duyarlı ve istekli" olduğuna dair açıklama. Oysa mahalleli yedi yıldır kentsel dönüşüme karşı hukuki anlamda mücadele ediyor.

Yerel seçimde dernek hedef gösterilmişti

Tozkoparan mahallesi, 1950'lerden itibaren devlet eliyle dar gelirli kesimler için 775 sayılı Gecekondu Yasası'na göre kuruldu.

Riskli alan ilan edilen 5 bin 500 konutlu mahallede, bu karar yaklaşık 20 bin kişiyi etkileyecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin(AKP) yönetimindeki Güngören Belediyesi'nde yerel seçimler öncesinde Tozkoparan Derneği (TOZDER) ve üyeleri, AKP imzalı yerel seçim afişlerinde hedef gösterilmişti.

Afişlerde "Depreme dayanıklı evleriniz olmasını engelleyen 'istemezükçü'leri görün" ve "Kentin mimarisinin sağlıklı dönüşümünü engelleyen 'istemezükçü'leri görün" yazıyordu. Ayrıca afişte dava açanların imzalarının da olduğu dava dilekçesi de yer alıyordu.

Derbent ve Saraçoğlu'na da iptal

Daha önce de Derbent'i afet yasası kapsamında "riskli alan" ilan eden karar mahalle derneğinin açtığı dava sonucunda Danıştay'da iptal edilmişti. Danıştay 2013’te de Ankara’da ‘Saraçoğlu Evleri’ olarak bilinen Namık Kemal Mahallesi’ni riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını da riskli alan kararının bilimsel dayanağı olmadığını belirterek iptal etmişti.BİANET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum