1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Danıştay Ayasofya kararını açıklamadı
Danıştay Ayasofya kararını açıklamadı

Danıştay Ayasofya kararını açıklamadı

Ayasofya'nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmaları sürerken, konuya ilişkin dosya bugün Danıştay'da görüldü.

A+A-

Ayasofya’nın müze statüsüne ilişkin tartışmalarda yargı Cumhurbaşkanını işaret etti.. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Danıştay’ı işaret ederek, ‘karar çıkması halinde ibadete açarız’ dediği Ayasofya dosyası, bugün Danıştay 10’uncu Dairesi’nde görüldü.

Mahkeme bugün kararını açıklamadı. Karar daha sonra yazılacak. Danıştay’ın bugün ya da 15 gün içinde kararını açıklama yetkisi bulunuyor.

DAVANIN REDDİNİ İSTEYEN SAVCI, BAKANLAR KURULU’NU İŞARET ETTİ

Duruşmaya, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği ile cumhurbaşkanlığı taraf olarak katıldı. Dernek avukatı Selami Karaman “Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’in şahsi mülküdür. 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile mülkiyet hakkı görmezden gelindi. Bakanlar Kurulu kararının iptalini istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müşaviri ise, “Mahkemenin takdirine sunuyoruz” dedi.

Danıştay Savcısı, “O tarih itibariyle işlem hukuka uygundur. Bakanlar Kurulu’nun takdirindedir. Şu anda da Ayasofya’nın açılması Cumhurbaşkanı’nın takdirindedir. Dava reddedilmelidir” ifadelerini kullandı.

Danıştay hakimi “Duruşma bitti kararı daha sonra açıklayacağız” dedi.

Ayasofya’ya ilişkin tartışmalar ise 1934 yılına dayanıyor. 1511 yılında camiye dönüştürülen Ayasofya, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla cami statüsünden müzeye çevrildi. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği ise söz konusu karara karşı dava açtı.

Bugün görülen başvuruda, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararı için hazırlanan protokelde, Atatürk’ün imzasının sahte olduğu iddia edilerek, kararın iptali talep edildi.

Derneğin 2005 yılında açtığı ilk davada Danıştay, Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde karar vermişti.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.