Dağlıca köyü asfalt yola kavuştu

Dağlıca köyü asfalt yola kavuştu

Yüksekova'ya bağlı Dağlıca Köyünde 4 yıl önce başlatılan yol çalışmaları sona erdi. Çalışmalar ile ilgili konuşan köy sakinleri, yol çalışmalarının tamamlanmasından dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade etti.

İlçeye 54 km uzaklıkta bulunan Dağlıca Köyü’ne 2014 yılında başlatılan yol çalışmaları tamamlandı.

2012 yılında ihalesi yapılan yolun çalışmalarını sürdüren Baskın Kardeşler alt yüklenici firması dört yıllık çalışmalarını bitirip, işi Karayollarına teslim etti.

İlçenin Yeni Mahallesinde başlayan ve sırasıyla Vezirli, Gürdere, Kamışlı, Doski mıntıkasını takip edip, Yeşiltaş Köyünü geçerek Dağlıca köyüne ulaşan yol çalışmaları köy merkezine ulaşarak sona erdi.

Yol çalışmaları ile ilgili Yüksekova Haber Portalı’na bilgi veren firma şefi Nedim Karagöz, işi sıkıntısız bitirip karayollarına teslim ettiklerini ifade etti.

‘KÖYLÜLER OLDUKÇA MEMNUN’

Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle yol çalışmalarının uzun bir sürede tamamladığını ifade eden Karagöz, “Yüksekova Dağlıca yolu 2012 yılında ihalesi yapılmış, 2014 yılında da Baskın Kardeşler Yüklenici Firma tarafından da çalışmalar başlatılmıştır. Yolumuz, Yüksekova-Dağlıca arası 54 kilometre, Yeni Mahalle, Vezirli, Gürdere, Kamışlı, Yeşiltaş güzergahını takip ederek, Dağlıca’ya bağlanmaktadır. Yolumuz Doski Vadisi ve Dağlıca Vadisinin coğrafi yapısı çok zor ve engebeli olduğu için çalışmalarımız biraz uzun sürmüştür. Bundan dolayı işimizi bugün itibariyle tamamladık. Sıkıntısız bir şekilde teslim ettik. İlk başladığımızda Dağlıca yolu çok sıkıntılıydı. Gelip gitmelerimiz 2 saati buluyordu. Fakat şu an Yüksekova’dan çıkıp buraya geldiğimizde en fazla 30 dakikamızı buluyor. Şu an yolumuzu bitirdik. Köylüler de çok memnun, insanlar memnun. İşi bitirip karayollarına teslim ettik” dedi.

‘YOLLARIN YAPILMASINDAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ’

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Dağlıca köyü muhtarı Yakup Pertev ise “Köyümüz yolu asfaltlandı. Bu çok sevindirici bir haber ve bundan dolayı çok memnunuz. Eskiden en erken 2 buçuk saatte varırdık köye fakat şu an yarım saatte Dağlıca’ya varıyoruz. Baskınlar Firmasına çok teşekkür ediyoruz. Bu yolun Yüksekova’dan Dağlıca’ya kadar olan kısmı onlar yaptı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

‘DAĞLICA GÜNDEN GÜNE DAHA DA GÜZELLEŞİYOR’

Yol çalışmaları sayesinde köyün daha da güzelleştiğini ifade eden köy sakini Mehmet Halit Katırcı ise, şu an yollarının çok iyi seviyede olduğunu söyledi.

Yolların asfaltlanması sayesinde artık Dağlıca’ya yarım saat içinde ulaştıklarını ifade eden Katırcı, “Dağlıca’ya gelebilmek için saatlerce yol gelebiliyorduk. Şu an yollarımız daha iyi çok şükür. Bir hastamız olduğunda tedavi edebileceğimiz bir merkeze daha erken ulaştırabiliyoruz. Yollarımız asfalt oldu, gerekli önlemler alındı artık. Artık 7 saat yerinde 1 saatte ilçeye gidip gelebiliyoruz. Dağlıca günden güne güzelleşiyor, daha güzel oluyor, imkânlar çoğalıyor. Dağlıca aslında kucaklanacak bir yer, sırtını çevrilecek bir yer değil. Dağlıca turizme de açık bir yer aslında. Eğer bu tür imkânlar çoğaltılırsa, turistik diyebileceğimiz yerleri vardır. Bu sayede de köyünü 20 yıl önce bırakıp giden vatandaşlarımız da geri gelir. Köy daha da çoğalır ve daha iyi olur. Yeter ki imkânlar çoğalsın. Yol geldi, bundan sonra da elektrik sıkıntısı giderilirse, sağlık ocağımız yapılırsa, okul yapılırsa, her şey yoluna girer ve köye dönüşler de gerçekleşir. Bu durum da en çok köydeki öğrencileri olumlu etkiler” sözlerini kaydetti.

'YOLUN VARDIĞI HER YERDE MEDENİYET VARDIR'

Eskiden yolların kötü olmasından dolayı ağır hastaların çok zor şartlar altında ilçeye götürüldüğü ifade eden Katırcı şöyle konuştu:

“Köy yolunun asfaltlanması çok mutluluk vericidir. Ki zaten köye yapılmış bir hizmet her zaman mutluluk verici olur. Çünkü biz köy merkezine gelebilmek için bazen 4 saat yol geliyorduk. Bazen de araç yolda bozuluyordu, yol yoktu. Eskiden çok kötüydü, patikaydı. Ancak şu an asfaltlandı, bir hastamız olduğunda ambulans yarım saat içinde buraya geliyor. Eskiden ise hastalarımız saatlerce yolda kalıyordu. Ağır hastaları defalarca yolda kaybettik. Şu anda ise hastalarımız yarım saat içinde gidip, yarım saat içinde de gelebiliyor.  Yolu yapanlara teşekkür ediyoruz. Fakat hizmetlerini bir yol yaprak bitirmesinler. Bu hizmetlerin devamını bekliyoruz. Bu hizmetler arasında; elektrik, sağlık ocağı ya da okul olabilir. Ancak yine de her şeyin başı yoldur. Yolun vardığı her yerde medeniyet vardır.”

Baskın Kardeşler (alt yüklenici firma) ise “2012 yılında yapımını üstlendiğimiz Yüksekova-Dağlıca yolunun bitirmiş bulunmaktayız. Yol yapım sürecinde bizi destekleyen, yanımızda duran başta Van 11. Bölge Müdürlüğü ve teknik personeline, güzergâh üzerinde bulunan köylü vatandaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

d1-054.jpg

d2-044.jpg

d3-025.jpg

d4-014.jpg

d5-005.jpg

d6-006.jpg

d7-003.jpg

d8-003.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum