Dağcı, Ermenilere Ait Eski Eserlerin Tescillenmesini İstedi

Dağcı, Ermenilere Ait Eski Eserlerin Tescillenmesini İstedi

Sason, Bitlis, Muş Ermenileri Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Batman Müze Müdürlüğü'ne başvurarak, Ermenilere ait eski eserlerin tescillenmesini istedi.

Daha önce defalarca yazılı olarak Valilik ve Müze Müdürlüğü'ne başvurduklarını ancak halen bir netice alamadıklarını belirten Dağcı, Sason kırsalında Ermenilere ait 30 civarında kilisenin olduğunu söyledi. Dağcı, "Etrafında da Ermenilere ait mezarlar bulunmakta ama maalesef hem bu kiliseler ve bu mezarlar köylüler tarafından hayvan barınağı, ahır olarak kullanılmakta ve çoğu yıkılmıştır. Buraların tescillenmesi için yaptığımız başvurular Danıştay’ın kararına rağmen halen değerlendirmeye alınmamıştır" dedi.

"KİLİSEDE DUA ETMEK İÇİN 3 BİN METRE TIRMANIYORUZ"

Sason Mereto Dağı'nda bulunan Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi'nin tescil edildiğini, buraya çıkmak için yol bulamadıklarını kaydeden Dağcı, "Ermeniler kiliseye ulaşmak için 3 bin metreyi zor şartlar altında hatta zaman zaman tırmanıyorlar. Tescili yapılan Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi'nin yolu, alt yapısı yok. Eğer buraya önem verilirse, binlerce kişi gelecek ve inanç turizmi için de iyi olacak. Ayrıca yüzlerce su değirmenimiz ve eski eserlerimiz tescil edilmeyi bekliyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.