1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhuriyet'ten ayrıların sayısı 20'yi geçti
Cumhuriyet'ten ayrıların sayısı 20'yi geçti

Cumhuriyet'ten ayrıların sayısı 20'yi geçti

Cumhuriyet Vakfı'nda yönetimin değişmesi sonrası bugün gelen istifalarla birlikte gazeteden ayrılanların sayısı 20'yi geçti.

A+A-

Cumhuriyet gazetesinde müdürler görevden alınırken, istifalarda sürüyor. Bugün Dijital Medya Koordinatörü Bülent Mumay da görevi bıraktığını duyurdu. Son istifalarla birlikte gazeteden ayrılanların sayısı 22’yi buldu.

Gazetedeki köklü değişim süreci Cumhuriyet Vakfı yönetiminin değişmesi ve Alev Coşkun’un vakıf başkanlığına seçilmesiyle başladı. Vakıftaki değişimle birlikte ulusalcı isimler yönetime geldi. Atılan ilk adım, Murat Sabuncu’nun genel yayın yönetmenliğinden alınarak yerine Aykut Küçükkaya’nın getirilmesi oldu. Hemen ardından Yazı İşleri Müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren görevden alındı.

Bu görevden almalar ve oluşturulan havayla birlikte istifalar arka arka geldi.  Cumartesi eki yayın yönetmeni Zeynep Miraç Özkartal’ın istifasını Twitter’dan duyurdu. Prof. Dr. Ahmet İnsel’in 8 Eylül tarihli yazısı gazetede yayınlanmazken, Murat Sabuncu’nun veda yazısı da internet sitesinden çıkartıldı.

Yeni yönetimin bu tavrı, istifa süreçlerini de hızlandırdı. Aslı Aydıntaşbaş, Çiğdem Toker, Aydın Engin, Hakan Kara, okur temsilcisi Güray Öz istifa kararlarını açıkladı. Bu istifaları diğer yazarlar Ahmet Tulgar, Bağış Erten, Melis Alphan, Bülent Şık izledi. İsmi Cumhuriyet’le özdeşleşen karikatürist Musa Kart da Cumhuriyet’le yollarını ayırdı.

Gazetenin hafta sonu ekleri için yazılar kaleme alan Mirgün Cabas, Barbaros Şansal, Mahir Ünsal Eriş, Binnaz Saktanber de bizden buraya kadar dedi.

ATAY: TASFİYE

İstifalar bugün de sürdü; Bülent Mumay, Tayfun Atay, Kemal Can veda mesajları yayınladı.

Tayfun Atay ‘Kalacak bir türkü söyler gideriz’ başlıklı bugünkü son köşe yazısında, “Ben Cumhuriyet’te acısıyla tatlısıyla, bazen kol kırılıp yen içinde kalacak şekilde Can’la, sonrasında da Murat’la ve tabii Akın Atalay’la Orhan Erinç’le çalıştım. Şimdiki yönetim değişikliği de malûm, bu ekibin tasfiyesi olarak değerlendirilmekte.
Ben onlarla birlikte ayrılmaktan yana kullanıyorum tercihimi ve adeta etin tırnaktan ayrılmasının karşılığı olabilecek bir duygusal acıyla okurlarımdan haklarını helâl etmelerini diliyorum!.” satırlarına yer verdi.

Dijital Medya Koordinatörü Bülent Mumay, istifasını, Twitter’dan şu eleştiriyle duyurdu: “”Basının sarayı Cumhuriyet’e gelmişken, 6 ay sonra kendini Saray’ın Cumhuriyeti’nde bulmak fena şeymiş. Murat Sabuncu’nun davetiyle katıldığım serüven ‘vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.’ Az önce istifamı verdim ben de…”

Kemal Can ise “Gazetecilik de, siyaseten doğruları savunmak da, kendini övecek tek insan ve yaptıklarından utanan biri haline gelmeden yaşamak da bir yolculuk. Her yolculuk karşılaşmaları mümkün kılar. Elbette ayrılıkları da…” sözleriyle duyurdu Cumhuriyet’e vedasını ve son yazısının başlığı ‘Eyvallah’ oldu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.