Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı'nın infaz emri Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı'nın infaz emri Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldi

Washington Post'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir makalesi yayınlandı. Makalede Erdoğan, Kaşıkçı cinayetinde Suudi hükümetinin üst düzey yetkililerinin sorumluluğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington Post gazetesi için bir makale kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı makalede, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Türkiye’nin aldığı tavrı değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili şunları yazdı:

“Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayeti konusunda cevaplaması gereken pek çok soru var. Cemal’in katledilmesi emrinin, Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldiğini de iyi biliyoruz. Kral Selman’ın emir verdiğine bir kez bile inanmadım. Gayretlerimiz neticesinde tüm dünya, Cemal Kaşıkçı’nın soğukkanlı biçimde bir suikast timi tarafından öldürüldüğünü öğrendi. Cinayeti işleyenlerin, Suudi Arabistan’da derdest edilen 18 şüphelinin içinde olduğunu biliyoruz. Kaşıkçı’nın katlinin üzerinden bir ay geçti, kendisi, en azından İslami usullere uygun şekilde defnedilmeyi hak etmektedir. Elimizde bulunan kanıtları, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerle paylaştık. Riyad ile uzun yıllara dayanan dostluğumuz, gözlerimizin önünde işlenen bu planlı cinayeti görmezden geleceğimiz anlamına gelmemektedir. Hiç kimse bir daha bir NATO müttefikinin toprağında böyle bir suç işlemeye cüret etmemelidir. (Aksi durumda) Çok ciddi sonuçları olacaktır. Suudi yetkililerin, adalet davasına hizmet etmek yerine Kaşıkçı’nın kurban gittiği planlı cinayetin üstünü örtme çabaları üzüntü verici. Cemal’in öldürülmesinde, kuklacıları teşhis etmeye ve Suudi yetkililerin kime güvenerek bu hareketleri yaptığını ortaya çıkarmaya mecburuz.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.