1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD arabulucu rolünü kaybetti
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD arabulucu rolünü kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD arabulucu rolünü kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'te büyükelçilik açmaya hazırlanan ABD'ye tepki gösterdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan ve bugün açılması planlanan büyükelçiliği hakkında yazılı açıklama yaptı.

ABD’nin arabulucu rolünü yitirdiğini belirten Erdoğan’ın açıklamasında, “ABD insanlığın hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiş ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

ABD TARİHİ GERÇEKLERİ HİÇE SAYDI: “ABD, Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak uluslararası hukukun en temel ilkelerini, uluslararası toplumun iradesini, tarihi ve sosyal gerçekleri hiçe sayan tutumunu sürdürmeyi tercih ettiğini göstermiştir. ABD insanlığın hak, adalet ve hakkaniyet şuuruyla bağdaşmayan bu adımıyla tüm ilgili BM kararlarını, hatta kendi müktesebatını bile ihlal etmiş, uluslararası toplum nezdindeki inandırıcılığına zarar vermiş ve ihtilafın çözümünde arabulucu rolünü kaybetmiştir.”

İNSANLIK FİLİSTİNLİLERE YAPILAN HAKSIZLIKLARI AFFETMEYECEK: 

“ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak, gerçekten barışı istediğini defalarca kanıtlayan Filistin tarafını cezalandırmıştır. Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, abluka ve yasadışı yerleşimlerle iki devletli çözüme yönelik taahhütleri çiğneyen, barışı bizzat imkansız hale getirmeye çalışan, BM kararlarını sistematik şekilde ihlal eden İsrail Hükümetini ise ödüllendirmiştir. Tarih ve insanlık vicdanı Filistinli kardeşlerimize yapılan haksızlıkları asla affetmeyecektir.”

İSRAİL’İ SORUMLU VE İTİDALLİ DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ: “Filistin sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm ancak egemen ve bağımsız bir Filistin Devleti’nin 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıyla mümkün olacaktır. Türkiye Filistin Devleti ile dost ve kardeş Filistin halkının her daim yanında duracak, haklı davasında Filistinli kardeşlerini asla yalnız bırakmayacaktır. Yarın (14 Mayıs 2018) Filistin topraklarında yaşanması muhtemel olaylar konusunda İsrail yönetimini sorumlu ve itidalli davranmaya davet ediyoruz. Bu kritik günde, can kayıplarının önlenmesi için gerekli hassasiyet azami düzeyde gösterilmelidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.