Cumartesi Anneleri'ne açıklama izni: Yüksekovalı Yurtseven'in akıbeti soruldu

Cumartesi Anneleri'ne açıklama izni: Yüksekovalı Yurtseven'in akıbeti soruldu

Galatasaray'da 700'ncü haftadan bu yana oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 707'nci haftada İstanbul İHD Şubesi önünde bir araya geldi. Kayıp yakınlarının 'açıklamasına' izin verildi.

Cumartesi Anneleri 707’nci hafta eyleminde, kayıplarının akıbetini sormak için İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi.

Açıklama polisler tarafından yine engellendi. Açıklamanın İHD Şubesi içerisinde yapılması için anons yapan polisler, ‘aksi takdirde müdahale edeceklerini’ söyledi.

Bu haftaki eyleme Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TİP Milletvekili Erkan Baş, HDP Milletvekili Hüda Kaya, Garo Paylan, geçtiğimiz hafta gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra serbest bırakılan avukat Ömer Kavili de  katıldı.

Cumartesi Anneleri bu hafta, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltında kaybedilen 73 yaşındaki Abdülkerim Yurtseven, 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş’ın akıbetini soruyor.

KAYIP YAKINLARI POLİSLERE SESLENDİ: SENİN DE ANAN BACIN OLABİLİR

Gözaltında kayıp yakını Hanife Yıldız, polislere seslenerek, “Baskıyla bu iş çözülmez. Bu nasıl bir insanlık? Burası İnsan Hakları Derneği. Haktan hukuktan bahsediyorsanız ama burası insan hakları derneği. Burayı basıyorsunuz” dedi.

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayor ise polislere şöyle seslendi; “Senin de anan bacın olabilir. Hakkımızı arıyoruz. Kardeşlerimiz yakınlarımızı arıyoruz. Adalet aramıyoruz adalet istiyoruz.”

7 HAFTA SONRA ‘AÇIKLAMAYA’ İZİN VERİLDİ

Görüşmeler sonucunda 7 haftadır izin verilmeyen basın açıklamasının bu hafta izin verildi. Polis kalkanlarının altında yapılan 707. hafta açıklamasını gözaltında kayıp yakını Besna Tosun okudu. Tosun, “Hakikat arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. 707. Haftamızda hukuk ve adaletin bu topraklardan ne kadar uzak olduğunu hatırlatmak istiyoruz. 1995 yılında Yüksekova’ya bağlı Ağaçlı Köyü’nde baskın düzenlendi. Baskında 73 yaşındaki Abdülkerim Yurtseven, 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş işkenceyle gözaltına alınarak askeri bir araçla Yüksekova İlçe Jandarma Taburu’na götürüldü…” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZIN HAKKINI HELAL ETMİYORUZ’

Gözaltında kayıp yakını Zübeyde Tepe ise,” Biz adalet istiyoruz. Sizin de analarınız var. Yeter diyoruz. Bu mücadelemize devam edeceğiz. Çocuklarımızın hakkını helal etmiyoruz” dedi. Gözaltında kayıp yakını Maside Ocak da  “Galatsaray’dan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

(Duvar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.