Cumartesi Anneleri'nden basın toplantısı

Cumartesi Anneleri'nden basın toplantısı

704’üncü kez Galatasaray Lisesi önünde olmak için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde toplanan Cumartesi Anneleri’ni polisin engellemesinin ardından İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

704’üncü haftada Cumartesi Anneleri’nin sessiz oturma eylemine katılmak için İHD İstanbul Şubesi önünde toplanan grubu polisin dağıtması sırasında bazı insan hakları savunucularının yaralanması üzerine kayıp yakınları dernek binasında basına açıklama yaptı.

Cumartesi Anneleri “Son kayıp bulunana kadar mücadele sürecek” dedi. Besna Tosun, “Devlet barışçıl eylemimizi savaş alanına çeviriyor. 12 yaşında ben o meydandaydım annemi saçından sürüklediler, bugün de beni saçımdan sürüklediler. Bütün olanları dünya görüyor” dedi.

Toplantıya Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, İlkbal Eren, Hanife Yıldız, Hanım Tosun, Besna Tosun, Sebla Arcan ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri katıldı. İlk olarak konuşan Arcan, kaymakamlığın yasak kararının uluslararası sözleşmelerine aykırı olduğunu belirtti. OHAL kalkmasına rağmen İHD’lilere OHAL’in de ötesinde bir baskı yapıldığını söyleyen Arcan, “Aramızda yaralı arkadaşlarımız var. Bize çok sert müdahale yapıldı” dedi. Daha önce Cumartesi Anneleri’ni TBMM’de seslendiren yetkililere seslendiklerini belirten Arcan, “Bize bu baskıların nedenini açıklamak zorundalar. Bundan birkaç yıl önce anneleri TBMM’de seslendirenler bugün ne oldu da bu baskı aşamasına geçtiler. Biz Galatasaray Lisesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Hakikatin peşinde olacağız” dedi.

‘DEVLET AÇIKLAMA YAPMALI’

Daha sonra söz alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ‘devletin bu suçu aydınlatması gerektiğini’ belirterek, “Devlet annelere çocuklarına ne olduğunu anlatmak zorunda. Bunu devlet yapmak zorunda. Devletin adaleti sağlaması gerek. Kendisi tarafından işlenmiş suçları aydınlatması gerek. Bizim talebimiz bu. Bugüne kadar bizim talebimiz bu oldu. Devlet bunu gerçekleştirmedi. Kayıplar açıklanana kadar, failler cezalandırılana kadar bu mücadele devam edecek. İnsan hakları savunucuları olarak biz bu mücadelenin parçasıyız. Bu talepler kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra Hanım Tosun söz aldı. Tosun, “Biz bugün iki anne karar verdik. Oraya gitmek istedik. Yanımızda iki vekil de vardı. Yanımızda milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Sezgin Tanrıkulu vardı. Biz çiçek bırakmak istedik. ‘Eyleme kapalı’ dediler. Biz orada direndik. Oradan geçmek ve karanfil atmak istedik. İzin verilmedi. Vekiller Vali ve kaymakamlığa ulaşmak istedi ancak kimse telefona çıkmadı. Biz geçerken karanfillerimizi bariyerlerin ötesine attık. Hemen karanfillerimizi aldılar. Maalesef biz oradan gelirken sokağın başında öyle kötü bir manzara ile karşılaştık. Kapıdaki herkesi İHD’ye sokmaya çalışıyorlar. Bu analara İHD kapısı önünde işkence yaptılar. Bu analardan neden korkuyorlar. Biz bu devletten kayıplarımızı istiyoruz onlar bizden ne istiyor? Tekrar canımızı mı almak istiyorlar. Biz yetkililere ‘siz nerdesiniz, neden bunu bize yaşatıyorsunuz’ diye soruyoruz. Biz Galatasaray’dan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Hanife Yıldız konuştu. “Biz sadece karanfilleri bırakıp İHD’ye gelecektik” diyen Yıldız, “Siz bu yasağı kime koyuyorsunuz? Ben çocuğumu size verdim onu aramak da benim hakkım. Onun hakkını aramak da benim hakkım. Bu iktidar diyor ki, ‘Biz mazlumun yanındayız’… Biz sessizce eylem yapıyorduk. Bizden ne istiyorlar? ‘Sadece size değil herkese kapalı’ diyorlar. ‘Biz 23 yıldır buradaydık’ dedim. Bize verilecek cevapları yok. Biz orada çocuklarımızı büyüttük, toprağa verdiklerimiz oldu, askere gidenlerimiz oldu, cezaevlerine konulan gençlerimiz oldu. O alanı bize açana kadar oradan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘BABAMIN SESİ KULAKLARIMDAN GİTMİYOR’

Kayıp yakını İlkbal Eren de, “Bize izin verilmedi. Zor koşullar altında okuduk basın açıklamamızı. Arkadaşlarımız yaralandı. Besna Tosun ‘bana babamı verin’ diyor. Bu ses kulaklarımızdan gitmedi. Besna, ‘Kayıplarımızın akıbetini soruyoruz. Biz okul etkinliği yapmıyoruz orada’ dedi. Biz her hafta kayıplarımızı andığımızda mezar yeri ziyaret etmiş gibi oluyoruz. Her koşul altında yapmamız gerekeni her hafta yapacağız. En son kaybımız bulunana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Ali Ocak da, “Devlet saldırma ve susturma politikası yürütüyor. Biz ısrarla inatla bu vahşi politikalar karşısında dik durmaya çalışıyoruz. 23 yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu kirli politikaların merkezinde oturanlar da bunu böyle bilsin” diye konuştu.

Son olarak konuşan Besna Tosun ise dünyanın en barışçıl eylemlerinden birini gerçekleştirdiklerini söyledi. Tosun, “Devlet barışçıl eylemimizi savaş alanına çeviriyor. 12 yaşında ben o meydandaydım annemi saçından sürüklediler, bugün de beni saçımdan sürüklediler. Bütün olanları dünya görüyor. İHD önünde hepimiz işkenceye uğradık. Bugün arkadaşımız darp edildi. Geçen sefer bir arkadaşımız kalp krizi geçirmişti. Bugün bütün bedeninde morluklar var. Bunun da hesabını soracağız. Bizi bu derneğe sokmak istiyorlar. Biz Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz. Bu mücadele bizim direncimizi yazacak, onların annelerin uğradığı şiddet yüzünden utancını yazacak. Tarih bizi direncimizle yazacak” dedi. (Duvar)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.