Cumartesi Anneleri Kalekol Değil Barış İstiyor

Cumartesi Anneleri Kalekol Değil Barış İstiyor

Cumartesi Anneleri/ İnsanları, Galatasaray Meydanı’ndaki 481. buluşmalarında, kemikleri 18 yıl sonra toplu mezarda bulunan Vecdi Avcıl’ı andı; "Kalekol değil, barış istiyoruz" dedi.

Cumartesi Anneleri/ İnsanları, Galatasaray Meydanı’ndaki 481. buluşmalarında ‘Kalekol değil, barış istiyoruz’ dedi.

Buluşmada kemikleri 18 yıl sonra toplu mezarda bulunan Vecdi Avcıl’ı andı.

Vecdil Avcıl’a ne olmuştu?

Vecdin Avcıl, 12.06.1994 günü Mardin İli Derik İlçesi Çildiz (Adakent) Köyü’ne Derik İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler ve korucular tarafından yapılan operasyon sonrasında gözaltına alınmıştı. Beş köylü ile beraber gözaltına alınmış, 25 gün içerisinde köylülerin dördü serbest bırakılmıştı. 30 yaşında ve beş çocuk babası Avcıl’ın ise gözaltına alındığı inkâr edildi.

İHD Mardin Şubesi'nin yoğun çabasıyla Vecdin Avcıl'ın kemiklerine 18 yıl sonra bir toplu mezarda ulaşıldı. Dönemin Derik Jandarma Komutanı Musa Çitil hakkında içlerinde Vecdin Avcıl’ın da olduğu 13 sivili gözaltına alarak keyfi ve kısa yoldan infaz ettiği iddiasıyla kamu davası açıldı ve 13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Fakat Musa Çitil, hakkındaki tüm davalardan beraat etti.

Babalar gününde Vecdi Avcıl'ın oğlundan mektup

İlk olarak 23 Şubat 1995’te gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz aldı. Yıldız, bu haftaya yeni ölümler ile birlikte girdiklerini, devletin kalekollarında gene gençlerin, insanların kaybedildiğini söyledi. “Bizim sevdiklerimiz karakol önünde katledildikten sonra cesetleri teşhir edildi” dedi.

Vecdi Avcıl’ın abisi Behçet Avcıl, bir toplu mezarda 18 yıl sonra bulunan cenazeyi teslim almalarına iki sene boyunca izin verilmediğini söyledi, “Vecdi Avcıl infaz edilmiştir. Musa Çitil’in üzerinde 13 dosya var. Bizim mahkememiz de Diyarbakır, Mardin ve Çorum’da 2 senedir sürüyor. Daha sonra televizyondan duyduk ki hükümet, Musa Çitil kahramandır, dedi ve beraat etti. Hükümet 75 tane Kürt asıllı milletvekili olduğuyla övünüyor ama burada bizim hakkımız yeniyor” diye konuştu.

Vecdi Avcıl’ın oğlu Yasin Avcıl’ın yazmış olduğu mektup da okundu: “18 yıl boyunca kapımız her çaldığında bir zindandan babamızın gelmesini bekledik. Toplu mezarlarda babamın kemikleriyle beraber götürülürken üzerinde olduğu giysileri de bulduk. 18 yıl sonra bir mezar taşına sahip olduğumuz için sevindik, ama artık onu gelmeyecek olması için üzüldük.”

İHD basın açıklamasında “Mahkemenin hukukun temel ilkelerini çiğneyen bu kararı bizim için yok hükmündedir. Vecdin Avcıl için, tüm kayıplarımız için, hakikate, adalete ve barışa ulaşma mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.BİANET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.