CÖDER Rojava'daki katliamı ve idamları kınadı

CÖDER Rojava'daki katliamı ve idamları kınadı

Hakkari Üniversitesi öğrencilerinin üye olduğu Cölemerik Öğrenci Derneği (CÖDER) üyeleri Rojava'da Kürtlere yönelik katliamlar ile İran'daki idamlara ilişkin açıklama yaptı.

HAKKARİ - Hakkari Üniversitesi öğrencilerinin üye olduğu Cölemerik Öğrenci Derneği (CÖDER) üyeleri Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD bağlı güçlerin Rojava’ya bağlı Serékaniye’nin Umcun, Tel Eliye ve Temade köyleri ile mezralarında gerçekleştirdiği ve aralarında çocukların da bulunduğu 17 kişinin katledilmesi ve İran’daki idamlara ilişkin açıklama yaptı.

'HAKKARİ UYUMA ROJAVA'YA SAHİP ÇIK'

İlahiyat Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler ’Gele Rojava bî ne teneye bîjı berxwedana Rojava’ pankartını taşıyarak ‘Hakkari uyuma Rojava’ya sahip çık’, ‘Rojava halkı yalnız değildir’ ve ‘Bîjı berxwedana YPG’ sloganları eşliğinde Hakkari Belediyesi’nin önüne kadar yürüdü.

Burada ‘Devletin planı Rojava katliamı’, ‘İnsanlık can çekişiyor diren Rojava’, ‘İran idam Cumhuriyeti Türkiye katliam cumhuriyeti’ pankartları açan öğrenciler adına CÖDER yöneticisi Nurettin Korkmaz, Suriyenin en istikrarlı bölgesi olan Rojava’nın çetelerin hedefi haline geldiğini, dış ülkelerin beslemesi, örgütlemesi olan IŞİD gibi çetelerin her gün yeni bir katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

'İSLAMİ MASKE ALTINDA KATLİAMLAR YAPILIYOR'

Çetelerin İslam dinini maske olarak kullandığını ifade ederek, “Çocuk, kadın demeden insanları vahşice katleden bu çeteler katliamlarına Serekaniye katliamını eklediler. Suriye’nin dışından gelen ve Rojava’yı kan gölüne dönüştürmek isteyen bu çetelere yapılan her yardım yeni bir katliama zemin sunmaktadır” dedi.

Rojava halkına yönelik uygulanan ambargo, hendek ve kuşatma politikalarına son verilmesi çağrısı yapan Korkmaz, AKP iktidarının da Rojava’daki katliamda payının olduğuna dikkat çekerek,“Tarihte halkların arasına örülen duvarların hiçbir geçerliliği olmadığı gibi Kürdistan halkları arasında örülen duvarlarında hiçbir meşruiyeti ve geçerliliği olmayacaktır. Kürt, arap halkları başta olmak üzere Rojava halkına yönelik yapılan bu katliam tüm insanlığa yapılmış bir katliamdır. Türk devleti Suriye’de İslam adına katliam yapan çeteleri eğitmekte ve her türlü lojistik desteği vererek katliamlar yapılmasını sağlamaktadır Türkiye, Suudi, Katar başta olmak üzere IŞİD çetelerine destekleyen uluslar arası güçler bu desteği vermek vazgeçmelidir. AKP iktidarının da bu vahşette sorumluğu var. Çünkü bu saldırılar Türkiye tarafından desteklenen IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Rojava halkına sıkılan her kurşun barış ve demokrasiye sıkılan kurşundur. Çünkü Rojava halkı kimseye saldırmamakta, tüm emperyalist devletlerin ve Türkiye devletinin Suriye’de halkları birbirlerine kırdırma ve öldürtme politikalarına karşı çıkmaktadır.”diye konuştu.

Bölgede yapılan karakol ve kalekolların barış ve çözüm sürecinin önünde büyük engel olduğunu belirten Kokmaz, karakol ve kalekol yapımına son verilmesini isteyerek, Hakkari Üniversitesi Öğrencileri olarak Rojava halkının yanında olduklarını belirtti.

İran’da Kürt siyasetçilerini idam edilmesine de tepki gösteren korkmaz, İran rejimini bu uygulamalarından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Öğrenciler açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldılar. 

2-187.jpg

1-304.jpg

3-121.jpg

4-054.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum