1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çocuklar için 'Meclis Araştırması' talebi
Çocuklar için 'Meclis Araştırması' talebi

Çocuklar için 'Meclis Araştırması' talebi

CHP'li Gamze Taşcıer, çocuklar için 'Meclis Araştırması' talep etti: Türkiye sınıfta kalıyor.

A+A-

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, çocukların hak ihlallerinin tespit edilip, çözüm önerilerinin geliştirilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Çocuklar için Meclis Araştırması talep eden Taşcıer önergesinde, Türkiye’de şiddet, istismar, uyuşturucu, cinsel sömürü, eğitimsizlik, kız çocuklarının zorunlu eğitime devam edememeleri, yoksulluk, göç gibi çok önemli problemlerin artarak büyüdüğünü ifade etti.

‘ÇOCUK HAKLARI ÖNCELİKLİ OLMALI’

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde 29–30 Eylül 1989 tarihleri arasında toplanan “Çocuklar için Dünya Zirvesi”nde ilk kez imzaya açılan Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Taşcıer önergesinde, “Türkiye sözleşmeyi imzalamasına rağmen, sözleşmenin düzenlediği konularda iyileştirme ve çocukların yüksek yararı için yeterli olma konusunda istenilen düzeye gelememiştir. Özellikle iç hukuk normlarını gözden geçirerek sözleşmeyle çelişen hükümleri saptayarak gerekli değişiklikleri yapmak durumunda ve yükümlülüğünde olmasına karşın çalışmalar çok yavaş yürütülmekte, hiçbir zaman öncelik alamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM’

Bir ülkenin geleceğinin o ülkede yaşayan çocukların yaşamlarından öngörülebileceğini ifade eden Taşcıer; “23 Nisan günü Meclis toplanacak. Bizler siyasiler olarak bu ülkede en çok çocuklarımıza borçluyuz. Partiler üstü bir konuda bir araya gelip hakları gasp edilen, itilen, görmezden gelinen çocuklarımız için elimizi taşın altına koyalım. Yoksa bunun vebali ile yaşamak gerçekten güç olacak” dedi.
Çocuk hakları konusunda tüm siyasi parti temsilcilerinin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Taşcıer, hâlâ ciddi adımlar atılmamış olmasının Türkiye için utanç verici bir durum olduğunu, bu sebeple Türkiye’nin çocuk hakları konusunda sınıfta kaldığını ifade etti. (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.