Cizre'de renkli Newroz kutlaması

Cizre'de renkli Newroz kutlaması

Cizre Newrozu'nda konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, tecridin savaş olduğunu belirterek, "Kürt ve Ortadoğu halklarının talebi Öcalan'ın özgürlüğüdür" dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sabahın erken saatlerinden itibaren yöresel kıyafetleriyle alana akın eden vatandaşlar müzik eşliğinde halaya durdu. On binlerce kişi alana girmeye çalışırken HES kodu nedeniyle polis kontrol noktalarında uzun süre bekletildi. Alanın etrafında 2 kilometreye yakın bir insan kuyruğu oluşurken, kalabalık her geçen dakika arttı. Newroz alanına sığmayan kitle, alanın etrafında davul zurna eşliğinde halaya durdu.

690x450nc-srnk-21-03-2021-ayse-acar-basaran-konusma4.jpg

Kontrol noktasında kitlenin içeri girmesine izin vermeyen polisle vatandaşlar arasında arbede çıktı. Kitle alanın etrafındaki polis barikatlarını aşarak alana girdi. Sanatçı Ruken Yılmaz’ın sahne almasıyla etkinlik başladı.

'HDP HALKLARIN ÖZGÜRLÜK TALEBİDİR'

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kitleye hitap etti. Son bir haftadır devletin Cizre'deki Newroz kutlamalarına yasak getirmeye çalıştığını belirten Başaran şunları ifade etti:

690x450nc-srnk-21-03-2021-ayse-acar-basaran-konusma5.jpg

“Bir haftadır Cizre’de Newroz kutlamak yasak diyorlar. Bize bir haftadır siz eğer Cizre’de Newroz kutlarsanız bin 500 kişiyle kutlayacaksanız. Ama siz bugün onlara en güçlü cevabı verdiniz. Cizre Newroz'ların, kalesi, Cizre Newroz’ların kentidir. Bugün bütün engellemelere rağmen Cizre halkı Newroz alanına aktı. Cizre Newrozu AKP ve MHP iktidarına gereken cevabı verdi. Kürtlere ve partimize karşı 2015 yılından beridir geliştirilen saldırılar aralıksız sürüyor. Bu saldırıların yoğun olduğu yerlerden biride Cizre’dir. Cizre’yi yaktılar, yıktılar ve onlarca arkadaşlarımızı bodrumlarda katlettiler. Kenti ablukaya aldıkları zaman saldırılarla Cizre’ye geri adım attırmak istediler. 'Biz katledersek, yok edersek bitirirler ve direnmekten vazgeçerler' dediler. Ama Cizre direnmekten, mücadele etmekten vazgeçmedi ve bu saldırılar mücadeleyi daha çok güçlendirdi. 2015 yılından bugüne Kürt halkına karşı özel bir savaş politikası, yok etme politikası yürütülüyor. Kentlerimizi yıktılar. Onlarca belediye eşbaşkanlarımız, il yöneticilerimizi tutukladılar. Belediyelerimiz işgal edildi.  Bu da yetmiyormuş gibi her gün bizi engelleyerek susturmak ve demokratik siyaseti tasfiye etmek istiyorlar. Bu saldırılarla bizlere,‘Hak talep etmeyin, siz bu topraklarda yaşayabilirsiniz ama hak isteyemezsiniz’ deniliyor. Bu saldırılarla Kürt iradesini yok etmek istediler. Kürt halkına, ‘Siz kendinizi yönetemezseniz’ dediler. Bugün de HDP’yi kapatacağız diyorlar. HDP’nin kapısına mühür vuracağız deyip arkadaşlarımız siyaset yasağı getiriliyor. Ama biz buradayız, alanlardayız. HDP halktır, HDP kadındır, HDP halkların özgürlük talebidir. Kimsenin gücü HDP’yi kapatmaya yetmez. Bugün Ankara’dan Cizre’ye Newroz ruhuyla alanlarda AKP ve MHP iktidarına diyoruz ki; HDP’yi kapatmaya gücünüz yetmez. HDP halktır, HDP gençliktir, HDP barıştır, HDP çocukların geleceği ve umudur. Hiç kimse halkların partisini kapatamaz.” 

690x450nc-srnk-21-03-2021-ayse-acar-basaran-konusma3.jpg

Başaran'ın ardından Koma awazê Botan ve sanatçı Merve Admiş sahne aldı ve söyledikleri stranlarla kitleyi coşturdu.

Polisin tekrar müdahale ihtimaline karşı program planlanandan önce bitirildi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.