'Cizre'de kimyasal silah kullanıldı'

'Cizre'de kimyasal silah kullanıldı'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cizre'de kimyasal silahların kullanıldığını belirterek, "Açık açık kimyasal silah kullanılmış ama hala utanmadan bu vahşeti üstlenmiyorlar" dedi.

VAN - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yarın Musa Anter Parkı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmak için Van'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cizre'de kimyasal silahların kullanıldığını belirterek, "Açık açık kimyasal silah kullanılmış ama hala utanmadan bu vahşeti üstlenmiyorlar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı ve aynı zamanda Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yarın Musa Anter Parkı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmak için geldiği Van'da DBP İl Örgütünü ziyaret etti. HDP'li kadın milletvekillerinin eşlik ettiği Yüsekdağ'ı, DBP Van İl Eşbaşkanları Caziye Duman ve Ökkeş Kava karşıladı. Ziyarette konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüsekdağ, Cizre'deki izlenimlerini paylaştı. Cizre'de düşündüklerinin ötesinde bir manzara ile karşılaştıklarını söyleyen Yüksekdağ, Cizre'de kimyasal silahların kullanıldığını belirterek, "Açık açık kimyasal silah kullanılmış ama hala utanmadan bu vahşeti üstlenmiyorlar. Hala birde utanmadan bu vahşetin üstünü bizlere saldırarak örtmeye çalışıyorlar. Zaten haftalardır süren linç operasyonlarının amacı da tamamen bu yüzden. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar işledikleri insanlık suçunun üstünü örtemeyecekler. İşlenen insanlık suçu sabittir, hiçbir karalama ve linç kampanyası bunu örtmez" dedi.

Sur'da da Cizre gibi bir katliamın yapılmak istendiğine dikkat çeken Yüsekdağ, "Buna karşı çıkan tüm barış ve demokrasi güçlerini de baskı altına, abluka altına almaya çalışıyorlar. Bu vahşete, bu zulme sessiz kalmayacağız. Amacımız tüm ablukaları kırmak. Direneceğiz, itiraz edeceğiz ve ablukaları kaldıracağız" diye konuştu.

'Dokunulmazlıklara güvenerek meclise gitmedik'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için savcılara yaptığı çağrıyı da değerlendiren Yüksekdağ, "Biz başından beri söylüyoruz, gelin bütün dokunulmazlıkları kaldıralım. İnsanlık suçu işleyenleri, hırsızlık yapanları, yolsuzluk yapanları, yüz kızartıcı suç işleyenleri, ihaleye fesat karışanların da dokunulmazlıkları kaldırılsın. Bizim hesabını veremeyeceğimiz tek bir şey yok. Hesap verecek olan onlardır. Bizler dokunulmazlıklara güvenerek Meclis'e gitmedik, zaten normal şartlarda dokunulmazlıkların bizim için bir anlamı yok" ifadesinde bulundu.

'Korkumuz, kaygımız yok onlar korksun'

"Bizler sadece düşüncelerini ifade eden insanlarız. Korkumuz, kaygımız yok. Onlar korksun" diyen Yüsekdağ, HDP üzerindeki baskılara dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gittiğimiz her yerde saldırılara uğruyoruz. Biz sadece halkımıza güveniyoruz. Getirsinler tüm dokunulmazlıkları kaldıralım ve yargı önüne çıkalım. Eğer bu şekilde bünyeleri tatmin olacaksa buyursunlar kaldırsınlar. Meclis genel kurulunda kim el kaldıracak tüm dünya görsün. Bu onların rezaleti, utancıdır. Bizim yüreğimiz ferah. Biz yaşama ve yaşatma mücadelesi veriyoruz. Türkiye'yi iç kaosa sürükleyen onlar. Biz geleceğe bir kapı açtık ve o kapının kapanmasına da izin vermeyeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.