CHP'li Salıcı: İttifak için kimseden icazet almayız

CHP'li Salıcı: İttifak için kimseden icazet almayız

CHP’de yerel seçim öncesi aday belirleme süreci ve tartışmalar devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Türkiye’nin her yerinde aynı yöntemle aday belirlemenin doğru olmadığını belirtti.

Salıcı, "Biz HDP seçmeninin oyunu istersek bunun adı 'bölücülük' oluyor. Diyarbakır’da Adalet ve Kalkınma Partisi oyunu artırmak için kime gidiyor?" diye sordu.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre iktidar blokunun ittifaktan bahsettiğini, CHP’ye de bu şekilde bir yön çizmeye çalıştığını söyleyen Salıcı, “Kusura bakmasınlar siyasetin dili CHP’nin dili, onların bize dayatmaya çalıştığı dille şekillenmeyecek. Onlar yokken biz vardık. Biz bir siyasi partiyle ittifak yapmak istersek yaparız. Kimseden de icazet istemeyiz” dedi.

Sandıkta ittifak çerçevesinde AKP, MHP, HDP seçmenine gideceklerini söyleyen Salıcı, HDP seçmeninden oy istemenin “bölücülük” olarak nitelendirilmesine de tepki gösterdi. Salıcı, “AKP oyunu arttırmak için HDP seçmenine gittiğinde bu bölücülük olmuyor, CHP, HDP seçmenine gidip oyunu almak istediği zaman bu bölücülük oluyor. Hadi oradan bunu kimse yemez” ifadesini kullandı.

"KİMSEDEN İCAZET İSTEMEYİZ"

Salıcı şunları söyledi: İttifak konusunu gündeme getiren iktidar bloku. Bizim tarafımızda ise ısrarla ittifak yok lafı var. Ama onlar bizi de ittifak yapacak, hatta kiminle ittifak yapacağımızı da belirleme gibi bir dil kullanıyorlar. Bu siyaseti belirleme çabası. Ama kusura bakmasınlar siyasetin dili, CHP’nin dili onların bize dayatmaya çalıştığı dille şekillenmeyecek. Onlar yokken biz vardık. Kusura bakmasınlar, biz bir siyasi partiyle ittifak yapmak istersek yaparız. Kimseden de icazet istemeyiz.

AKP, HDP SEÇMİNİNDEN OY İSTEYİNCE BÖLÜCÜLÜK OLMUYOR

Biz HDP seçmeninin oyunu istersek bunun adı ‘bölücülük’ oluyor. İktidar bunu bu şekilde dillendirmeye çalışıyor. Ben soruyorum, bizim Diyarbakır’da cüzi bir oyumuz var. Orada iki parti var. Adalet ve Kalkınma Partisi oyunu artırmak için kime gidiyor? HDP seçmenine gidiyor. AKP, HDP seçmenine gittiğinde bu bölücülük olmuyor, CHP, HDP seçmenine gidip oyunu almak istediği zaman, 6 oklu CHP bunu istediği zaman bu ‘bölücülük’ oluyor. Hadi oradan bunu kimse yemez. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.