1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP’li 19 eski vekil: Güvenoyu Kurultayı toplansın, önseçim yapılsın
CHP’li 19 eski vekil: Güvenoyu Kurultayı toplansın, önseçim yapılsın

CHP’li 19 eski vekil: Güvenoyu Kurultayı toplansın, önseçim yapılsın

Eylül ayının gelmesiyle birlikte, siyasi partiler yerel seçim hazırlıklarına başladı. CHP Genel Merkez'inde ise adaylar için çalışmalar yürütülüyor. Bir araya gelen 19 eski CHP'li vekil açıklama yaparak, 'önseçim ve güvenoyu' çağrısı yaptı.

A+A-

CHP Genel Merkez yerel seçim hazırlıklarına başlarken 19 eski milletvekilinden uyarı geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla bir Güvenoyu Kurultayı toplanmasını isteyen eski milletvekileri, “Güvenoyu alınmaz ve önseçim yapılmaz ise yerel seçimlerdeki sonuçların tüm sorumluluğu parti yönetimindedir” dediler.

Bazı eski CHP milletvekilleri Ankara’da yaptıkları toplantının ardından bir bildiri yayınladı. Yerel seçimlerin yeni bir siyaset anlayışının ve yurtsever bir demokrasi mücadelesinin başlatılması için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilen bildiride şöyle denildi;

“Yerel seçimlerde aday belirleme yetkisi , kendi parti tabanının güvenini kaybetmiş bir CHP Genel başkanına ve önceki dönem ve bu dönem MYK üyelerinin insiyatifine bırakılamaz. Adaylar mevcut yönetimce belirlendiği takdirde yerel seçimlerin yeni bir hayal kırıklığına yol açması ve seçmenin protestosuna veya boykotuna maruz kalması kuvvetle muhtemeldir. Özellikle CHP oy veren seçmen ve partililer sandığa gitmek istemediklerini ve oy vermeyeceklerini dillendirmekten kaçınmamaktadır.”

GÜVENOYU KURULTAYI VE ÖNSEÇİM ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla 24 haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek , seçmenin ve parti tabanının güvenini için “Güvenoyu Kurultayı” toplanması istenen açıklama şöyle devam etti;

“Partinin, umudu ve inancı kırılmış seçmenle bağını tekrar kurabilmesi için yerel seçimlerde partinin adayları hem belediye başkanı hem belediye meclis üyesi hemde il genel meclisi üyesi adayları kayıtsız ve şartsız olarak hakim huzurunda parti üyeleriyle yapılacak önseçimle belirlenmelidir. Adayların halkla bütünleşmesi, halkın desteğini alabilmesi ve toplumda adayların ve partinin heyecan yaratabilmesinin tek ve mutlak koşulu önseçimdir. Önseçimden çeşitli gerekçelerle kaçmak, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır. Güvenoyu alınmaz alınmaz ve önseçim yapılmaz ise yerel seçimlerdeki sonuçların tüm sorumluluğu Parti yönetimindedir.

19 İMZALI BİLDİRİ

“Tarihsel uyarı olarak nitelendirilen açıklamaya eski milletvekilleri, Metin Lütfi Baydar, Bülent Bektaşoğlu, Tur Yıldız Biçer, M. Hüsnü Bozkurt, Mevlüt Dudu, Namık Havutça, Niyazi Nefi Kara, Mazlum Nurlu, Bülent Öz, Ali Özcan, İbrahim İğdiş, Fikri Sağlar, Şerafettin Turpçu, Mehmet Tüm, Elif Doğan Türkmen, Akın Üstündağ, Gaye Usluer, Mehmet Rıza Yalçınkaya ve Necati Yılmaz imza attı. (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.